پوست و مو, سایر مطالب

رایحه درمانی

رایحه درمانی چیست و چگونه انجام میشود ؟
فهرست مطالب

رایحه درمانی و یا آروماتراپی چیست ؟

آروماتراپی یا رایحه درمانی یعنی استفاده از رایحه‎ها در درمان و بهبود بیماری ها و اگر این رایحه ها به صورت خالص و بدون مواد افزودنی مانند روغن ها و یا فیکساتور ها باشند ، حتما نتیجه بسیار درخشان خواهد بود.

در این روش از رایحه‎های روغن‎های گیاهی خوشبو مانند گل سرخ، لیمو، سنبل، نعنا، نرگس، رز، یاس و … برای درمان استفاده می‎شود. این عصاره ها را به صورت ماساژ روی سطح پوست یا در شستشو یا تنفس مستقیم یا پخش کردن در محل زندگی به کار می‎برند. هر کدام از این رایحه ها دارایی خواص منحصر به فرد میباشند و چنانچه علاقه دارید تمام این خواص را یکجا ببینید ، مقاله “خواص عطرهای طبیعی” به همین منظور گردآوری شده است.

از این روش برای کاهش اضطراب، خستگی و نیرو بخشیدن به بدن استفاده می‌شود. عطرها می‌توانند روی حالات خلقی مؤثر باشند، خستگی و اضطراب را کاهش دهند و باعث آرامش شوند. هنگامی که عطرها استشمام می‎شوند، از طریق تحریک اعصاب روی مغز اثر می‎گذارند.

خرید عطر طبیعی

منابع استخراج رایحه های درمانی از کجاست ؟

منابع استخراج این عطرها، رایحه‎های آروماتیکی (معطر) هستند که از گیاهان، گلها، درختان، میوه‎ها، پوست درختان، علف‎ها و دانه‎ها استخراج می‎شوند و از آنها برای درمان بیماری‎های جسمی یا روانی مشخصی استفاده می‎شود و می‎توانند باعث بهبود یا پیشگیری از بیماری‎ها شوند.

در این روش از حدود یکصد و پنجاه عصاره استفاده می‎شود. بیشتر این مواد خاصیت ضد عفونی کننده دارند. برخی نیز خواص ضد ویروسی و ضد التهابی، کاهش دهنده درد، ضد افسردگی یا خلط آور هستند. این مواد می‎توانند خواص دیگری مانند ایجاد آرامش، بهبود هضم غذا و افزایش دهنده ادرار داشته باشند. برای ایجاد بهترین آثار درمانی، این اسانس‎ها باید از مواد اولیه خالص و طبیعی تهیه شوند و مواد مصنوعی چنین خواصی ندارند.

رایحه درمانی یکی از روش‌هایی است که نسبت به سایر روش‎های درمانی از پیشرفت سریعی برخوردار بوده و به صورت گسترده‎ای در منازل، کلینیک‎ها و بیمارستان‎ها برای موارد مختلفی از جمله کاهش درد حین زایمان، کاهش درد ناشی از عوارض شیمی درمانی در بیماران سرطانی و توانبخشی بیماران قلبی استفاده می‎شود

رایحه درمانی و یا آروماتراپی

چگونه رایحه درمانی انجام میپذیرد ؟

عطرها حس قدرتمند بویایی را تحریک می‎کنند. بوهایی که ما استشمام می‎کنیم، آثار مشخصی روی احساسات ما دارند. پزشکان دریافته‎اند در بیمارانی که حس بویایی خود را از دست داده‎اند، در ریسک ابتلا به مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب قرار دارند. تحریکات بوهای مختلف از طریق مژک‎های بویایی به سیستم لیمبیک (قسمتی از مغز که خلق و خو، روحیات و قدرت یادگیری ما را کنترل می‎کند) می‎روند.

بوها ابتدا توسط پیاز بویایی پردازش می‌شوند. نقطه‌ای که از داخل بینی آغاز می‌شود و تا انتهای مغز پیش می‌رود. پیاز بویایی با دو نقطه مغز که مسئول هیجانات و حافظه ما هستند پیوندی مستقیم دارد: آمیگدالا و هیپوکامپوس. نکته جالب توجه این است که اطلاعاتی که به حس بینایی، شنوایی و لامسه مربوط هستند از این ناحیه عبور نمی‌کنند. شاید به همین خاطر است که بویایی بیشتر از هر حس دیگری تداعی کننده خاطرات و هیجانات عاطفی انسان است.

گیرنده‎های حسی بینی، بوها را دریافت می‎کند و از طریق گیرنده‎های عصبی مستقیم به مغز می‎فرستد. در واقع بویایی تنها حسی است که به طور مستقیم با مغز در ارتباط است. به دلیل تفاوت بخش کوچکی از مغز زن و مرد، زنان نسبت به مردان به بو حساس‌تر هستند و زودتر متوجه بو می‌شوند.

رایحه درمانی با عطر طبیعی

برای آگاهی از خواص تمامی عطر های طبیعی توصیه میکنیم به مقاله کاملی که پیرامون این مسئله با عنوان ” خواص عطرهای طبیعی ” نوشته شده است رجوع کنید .

اولین عطر طبیعی ایران که ثبت اختراع شده است:

چنانچه قصد انجام رایحه درمانی را دارید میتوانید به دسته محصولات عطر طبیعی مراجعه کنید و خریدتان را انجام دهید. توجه داشته باشید که کلیه عطرهای مجموعه اکسیرحیات دارای آزمایش مجزا می‎باشند که در آزمایشگاه مرکزی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی (پارک علم و فناوری خراسان رضوی) به ثبت رسیده‏‎اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *