مقاله های مسائل جنسی

۱۰ درمان خانگی موثر برای خارش واژن

رفع خارش واژن در خانه

۱۰ درمان خانگی برای خارش واژن

این مقاله از وب سایت healthline.com توسط تیم ترجمه “ارگانیک شو” به رشته تحریر در آمده است و کاملا اختصاصی میباشد .

چرا واژن خارش میگیرد ؟

خارش واژن میتواند نشانه ای از بیماری های مختلف باشد. ممکن است علت آن خشکی واژن یا محرک های شیمیایی از جمله مواد خوشبو کننده موجود در صابونها باشد. خارش همچنین میتواند  نشانه عفونت قارچی، واژینوز باکتریایی، بیماری های منتقله از راه جنسی یا موارد دیگر باشد. 

درمانهای خانگی زیادی برای درمان خارش واژن وجود دارد اما درمانی که انتخاب می کنید به علت خارش بستگی دارد. برای مثال اگر دچار خارش واژن هستید علت آن میتواند عفونت قارچی باشد. اگر خارش در ناحیه پوست اطراف واژن است، ممکن است به دلیل اگزما یا سایر بیماری های پوستی ایجاد شده باشد. دانستن زمان مراجعه به پزشک نیز اهمیت دارد اما در زیر به ده درمان خانگی اشاره می کنیم که میتوانید قبل از مراجعه به پزشک آنها را امتحان کنید

۱ – حمام با جوش شیرین برای رفع خارش واژن

حمام جوش شیرین، عفونت قارچی و برخی از بیماری های مربوط به خارش واژن را درمان می کند. جوش شیرین دارای خواص ضد قارچی است. در تحقیقات انجام شده مشخص شده است که جوش شیرین سلولهای قارچ کاندیدا- همان سلولهایی که باعث عفونت قارچی می شود –  را می کشد . بنیاد ملی اگزما توصیه می کند یک چهارم فنجان جوش شیرین را به آب وان اضافه کرده یا آن را به صورت خمیر در آورده و برای درمان اگزما روی پوست موضع بمالید. حمام کردن با جوش شیرین همچنین در درمان پسوریازیس موثر است.

نحوه مصرف جوش شیرین برای درمان خارش واژن :

بین یک چهارم تا دو فنجان جوش شیرین را به آب داخل وان اضافه کرده و اجازه دهید حل شود.10 تا 40 دقیقه داخل وان بخوابید. 

۲ – درمان خارش واژن با ماست یونانی

ماست یونانی یک درمان خانگی رایج برای عفونتهای قارچی است. ماست حاویِ پروبیوتیک باعث تحریک رشد باکتریهای مفید در واژن می شود. این باکتری ها میتوانند قارچها را بکشند و واژن شما را سالم نگه دارند. در تحقیقی که روی 129 زن باردار انجام شد به 82 نفر از آنها ترکیب ماست و عسل و به 47 نفر از آنها کرم ضد قارچ داده شد. ترکیب عسل و ماست در درمان عفونت قارچی نسبت به کرم ضد قارچ موثرتر بود. در مقاله درمان عفونت های قارچی واژن با عسل توصیه شده است از عسل بهارنارنج و عسل چند گیاه استفاده کنید .

نحوه مصرف ماست یونانی برای درماخ خارش واژن: 

 • میتوانید برای درمان خارش مقداری ماست را داخل واژن خود بمالید 
 • میتوانید یک تامپون را در ماست غلتانده و داخل واژن خود کنید
 • در صورت استفاده از هر یک از روشهای فوق پد بگذارید تا ماست به لباستان پس ندهد
 • از ماست یونانی بدون شکر و طمع دهنده های اضافی استفاده کنید. 

۳ – لباس زیر نخی برای درمان خارش واژن

لباس زیر نخی در صورتی که مبتلا به بیماری های واژینال هستید به شما کمک می کند. لباس زیر نخی امکان جذب هوا را دارد و در کاهش خارش موثر است. پوشیدن لباس زیر صد در صد نخی باعث جلوگیری از ابتلا به عفونتهای قارچی می شود زیرا قارچ در مکانهایی که امکان تهویه هوا وجود ندارد رشد می کند. 

جهت خرید لباس نخی با کیفیت میتوانید از طریق وب سایت “ارگانیک شو” اقدام کنید.

۴ – حمام با سرکه سیب جهت درمان خارش واژن

بسیاری از افراد معتقدند که اضافه کردن سرکه سیب به آب داخل وان باعث کاهش عفونت قارچی می شود. همچنین یک درمان خانگی برای خارش پوست است. متاسفانه شواهد کافی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. با این حال یک درمان خانگی ارزان قیمت است. و از طرفی عوارض جانبی ندارد. 

نحوه مصرف سرکه سیب: 

 • نصف فنجان سرکه سیب را به آب داخل وان اضافه کنید
 • به مدت ده تا چهل دقیقه داخل وان بخوابید 

جهت خرید سرکه سیب خانگی میتوانید از طریق وب سایت “ارگانیک شو” اقدام کنید.

۵ – درمان خارش واژن با مکملهای پروبیوتیکی

باکتری برای سلامت واژن لازم است و پروبیوتیک ها باعث افزایش باکتری های خوب در واژن می شوند. شما میتوانید مکملهای پروبیوتیکی را  به شکل کپسول یا شربت  از داروخانه های محلی یا به صورت انلاین خریداری کنید. این مکملها باعث رشد باکتریهای مفید در واژن و روده های شما می شوند. همچنین به عنوان یک عامل پیشگیری کننده نیز میتوانید از آن استفاده کنید. پزشک  در کنار آنتی بیوتیک میتواند برای شما پروبیوتیک نیز تجویز کند.

۶ – مصرف روغن نارگیل برای رفع خارش واژن

در تحقیقی صورت گرفته در سال 2016 نشان داده شد که روغن نارگیل میتواند کاندیدای آلبیکانس را که عامل عفونت قارچی است بکشد.

نحوه مصرف روغن نارگیل:

 • میتوانید روغن نارگیل را به طور مستقیم داخل واژن بریزید
 • از روغن نارگیل خالص و با کیفیت استفاده کنید
 • در صورت مصرف روغن از پد بهداشتی استفاده کنید در غیر این صورت لباستان لک می شود.

۷ – پماد ضدقارچ و درمان خارش واژن

اگر علت ناراحتی شما عفونت قارچی است، پمادهای ضد قارچ زیادی وجود دارد که نیازی به تجویز پزشک نداشته و باعث تسکین شما می شود. آنها قارچها را می کشند و خارش را آرام می کنند. همچنین به صورت شیاف واژینال نیز موجودند و میتوانید شیاف را در واژن خود وارد کنید. در صورت استفاده از پماد یا شیاف ضد قارچ در واژن بهتر است از نواربهداشتی استفاده کنید تا دارو به لباستان پس ندهد. 

۸ – درمان خارش واژن با استفاده از پماد کورتیزون

اگر بعد از اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی دچار خارش می شود پماد کورتیزون برای شما توصیه می شود. از این پماد میتوان برای درمان اگزما، آلرژی پوستی و برخی جوشها استفاده کرد. کورتیزون خارش را تسکین می دهد. پماد کورتیزون نباید داخل واژن استفاده شود اما میتوان آن را روی پوست خارجی و در محل رویش موهای زائد مالید. 

غذاهای پروبیوتیک و تاثیرش در خارش واژن

مصرف غذاهای حاوی پروبیوتیک باعث افزایش رشد باکتری های سالم در واژن و روده ها می شود. از جمله غذاهای پروبیوتیک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماست، کامبوچا، کلم ترشی، میسو (  نوعی فراروده تخمیری سویا)

اگر عفونت قارچی دارید، خوردن غذاهای نامبرده به بدنتان در مقابله با آن کمک می کند.

۱۰ – رعایت بهداشت جهت درمان خارش واژن

رعایت بهداشت واژن میتواند مانع از خارش و تسکین واژن شود. گاهی اوقات کمتر شستن واژن بهتر است. واژن شما خودش را تمیز می کند، بنابراین تنها کافی است قسمت بیرونی آن را با آب گرم بشویید. از صابونهای معطر، ژل، یا محلولهای شستشو استفاده نکنید. از شوینده های بهداشتی بانوان هم استفاده نکنید. دوش واژینال تنها زمانی که پزشک تان تجویز کند لازم است. دوش گرفتن و شستشوی بیش از حد واژن و مهبل باعث خارش می شود. صابونهای معطر باعث تحریک واژن می شود و واکنشهای آلرژیک را در پی دارند. 

میتوانید از صابون طبیعی جهت شستشو استفاده کنید .

عوامل رایج در ایجاد خارش واژن

عوامل رایج

خارش واژن معمولا به دلایل زیر ایجاد می شود:

 • عفونت قارچی 

احتمال اینکه شما در زندگی خود دچار عفونت قارچی واژن شوید 75 درصد است.  عفونت قارچی به جز خارش باعث ایجاد ترشحات غلیظ، سفید رنگ، و پنیری مانند می شود.  

 • واژینوز باکتریایی

این بیماری زمانی ایجاد می شود که نوعی خاصی از باکتری بیش از حد در واژن رشد کند. واژینوز باکتریایی دارای بوی ماهی گندیده است و ترشحات آن طوسی رنگ، سفید یا سبز اند و باعث سوزش ادرار می شوند. 

 • خشکی واژن 

خشکی واژن علامت بسیاری از بیماری هاست و باعث احساس خارش درون واژن می شود. همچنین در حین رابطه جنسی نیز باعث ناراحتی شما می شود. لوبریکانت هایی که بر پایه آب هستند به درمان خشکی واژن کمک می کنند. اگر این مشکل دائمی است به پزشک مراجعه کنید. 

 • قرار گرفتن در معرض محرکها

محرکهای شیمیایی موجود در پدها،مواد شوینده، اسپری ها باعث تحریک پوست و ایجاد خارش در واژن می شوند. برای همین است که توصیه می شود برای شستشوی مهبل تنها از آب استفاده کنید. اگر احساس می کنید به نواربهداشتی خود حساسیت دارید، از نوع دیگری استفاده کنید یا تامپون یا فنجان قاعدگی بگذارید. 

 • بیماری های پوستی

اگزما، پسوریازیس و خشکی پوست معمولا منجر به خارش می شوند و روی ناحیه تناسلی و پوست اطراف مهبل تاثیر می گذارند. اگز از این بیماری رنج میبرید درمان پیسی یا برص در طب سنتی میتواند کمک کننده باشد .

 • بیماری های منتقله از راه تماس جنسی

برخی از بیمارهای مقاربتی باعث خارش واژن می شوند. از جمله : 

 • کلامیدیا، زگیل تناسلی، سوزاک، هرپس تناسلی، تریکومونیاز، شپش تناسلی. 

بیماری های فوق نیازمند مراقبت پزشکی اند بنابراین در صورتی که فکر میکنید بیماری مقاربتی دارید به پزشک مراجعه کنید. 

چه زمانی برای درمان خارش واژن به پزشک مراجعه کنیم

با آنکه خارش واژن با درمانهای خانگی برطرف می شود، در صورت مشاهده نشانه های زیر به پزشک مراجعه کنید. 

 • درد یا احساس سوزش در زمان سکس یا ادرار کردن
 • درد در ناحیه تناسلی یا لگن 
 • قرمز یا ورم تناسلی
 • تاول یا جوشهای عجیب در روی مهبل
 • ترشحات غیرطبیعی واژینال بخصوص ترشحات سبز ، زرد یا طوسی رنگ
 • ترشحی که کف آلود یا پنیرمانند است. 
 • بوی نامطبوع

پزشک درباره علایم شما سوال کرده و به تاریخچه پزشکی شما نگاه می کند. ممکن است معاینه لگنی انجام دهد که شامل معاینه واژن و مهبل است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *