خرید روغن پخت و پز و سرخ کردنی 🔰 ارگانیک

پیش از آن که روغن خوراکی مناسب خود را تهیه کنید، باید بدانید که روغن مورد نیاز شما بیشتر برای چه نوع مصرفی استفاده میشود. برای سرخ کردن، مصرف در سالاد و یا پخت و پز معمولی غذا. همه روغن های خوراکی دارای سه نوع اسید چرب هستند: چربی تک غیر اشباع، چربی با چند پیوند غیر اشباع و چربی‌های اشباع شده. 

راهنمای خرید روغن پخت و پز

ضمانت کالای طبیعی و ارگانیک ارسال رایگان خرید بالا ۷۰۰ هزار تومان عضو رسمی انجمن ارگانیک کشور پرداخت آنلاین مجهز به درگاه امن بانک پارسیان
ضمانت کالای طبیعی و ارگانیک ارسال رایگان خرید بالا ۷۰۰ هزار تومان عضو رسمی انجمن ارگانیک کشور پرداخت آنلاین مجهز به درگاه امن بانک پارسیان

قیمت و خرید روغن خوراکی طبیعی و ارگانیک

بهترین روغن خوراکی برای قلب :

ابتدا باید بدانید که کدام چربی برای بدن مفید است. همه روغن های خوراکی دارای سه نوع اسید چرب هستند: چربی تک غیر اشباع، چربی با چند پیوند غیر اشباع و چربی‌های اشباع شده. روغن زیتون دارای میزان بیشتری اسید چرب تک غیر اشباع میباشد اما روغن ذرت میزان زیادی اسید چرب با چند پیوند غیر اشباع دارد و روغن‌های جامد دارای چربی‌های اشباع شده هستند.

همچنین بهتر است بدانید استفاده از روغن‌های جامد به دلیل دارا بودن چربی‌های اشباع و اسید چرب ترانس، به هیچ عنوان برای هیچ مصرفی توصیه نمی‌شود زیرا با رسوب در رگ‌ها موجب انواع بیماری‌های قلب عروقی، سکته و غیره می‌شود.

حتی این افرادی که بیماری قلبی دارند نمیتوانند به طور کلی برنامه غذایی بدون چربی برای خود در نظر بگیرند زیرا باید ۱۵ درصد از برنامه غذایی خود را با استفاده از چربی ها پوشش دهند. معمولا به این بیماران توصیه  میشود به جای استفاده از روغن های حیوانی و یا جامد از روغن های مایع سالم استفاده کنند. لزوما استفاده از این روغن ها به معنی سرخ کردن غذا نیست.  استفاده از روغن کنجد فرابکر و یا روغن کانولا در سالاد میتواند مفید باشد.

بهترین روغن خوراکی از نظر طب سنتی

از نظر طب سنتی تمامی روغن های جامد و مایع صنعتی مضر هستند.

🔰 از بین روغن های گیاهی، روغن ارده کنجد و روغن زیتون فرابکر جهت مصارف سرخ کردنی بسیار مفید است.

🔰 همچنین از روغن زیتون میتوان در تهیه سالاد استفاده کرد.

🔰 روغن شحم گاو شفاست. در طب سنتی به مصرف روغن های حیوانی تاکید زیادی میشود.

🔰 روغن مفید در طب سنتی روغن ارده کنجد است. خواص زیادی از جمله ملین رطوبت زا، رفع صفرای سوخته سودا ، تنگی نفس ، سرفه خشک ، درمان زخم ریه و آسم و درمان ادرار سوختگی کودکان و سوزش ادرار دارد.

بهترین روغن برای مصارف خانگی

پیش از آن که روغن خوراکی مناسب خود را تهیه کنید، باید بدانید که روغن مورد نیاز شما بیشتر برای چه نوع مصرفی استفاده میشود. برای سرخ کردن، مصرف در سالاد و یا پخت و پز معمولی غذا.

برای پخت و پزهای عادی، مثل سرخ کردن‌های ملایم یا تفت دادن، چرب کردن قالب یا ظرف (مثلاَ برای کیک)، به روغنی نیاز دارید که از نظر طعم، خنثی باشد تا تأثیری در مزه‌ی طعم غذا نداشته باشد.

مهم‌ترین ویژگی روغنی که برای سرخ کردن انتخاب می‌شود، مقاومت در مقابل حرارت یا اصطلاح نقطه‌ی دود است. بنابراین باید روغنی استفاده شود که نقطه جوش بالایی داشته باشد . (نقطه جوش انواع روغن را در انتهای مقاله ببینید)

اما برای استفاده در سالاد بهتر است از روغن‌های بودار استفاده کنید.

جهت آشنایی بیشتر پیشنهاد میشود به مقاله ” چه نوع روغنی برای پخت و پز مناسب است ؟ ” مراجعه کنید.

 کدام روغن طبیعی مناسب است؟

روغن های طبیعی بسته به منشاء آنها، مزاج های متفاوتی دارند. روغن با طبیعت بهاری (مزاج گرم و تر) ، طبیعت تابستانی (گرم و خشک) ، طبیعت پاییزی (سرد و خشک) ،طبیعت زمستانی (سرد و تر) .
به طور کلی، روغن های با طبیعت گرم، مناسب برای مصارف خوراکی هستند.

علت دود کردن روغن چیست ؟

وقتی حرارت پخت زیاد و یا مدت زمان سرخ کردن، طولانی باشد، رنگ روغن به سمت تیرگی رفته و مولکول های آن می سوزند.

روغن های صنعتی در برابر گرما مقاوم نبوده و در دمای  ۶۰درجه سوخته و دود می کنند.

فواید روغن های طبیعی خوراکی :

روغن های گیاهی نسبت به گرما مقاوم ترند، پس نمیسوزند و دود نمی کنند. این روغن ها اگر در زمان پخت و پز به سطوح مختلف مثل دیوار یا اجاق گاز پاشیده شود، حتی بعد از گذشت زمان به آسانی پاک شده و نمی چسبند. ولی روغن های صنعتی به سختی از سطوح جدا می شوند.

مصرف روغن گیاهی در بیماران مبتلا به کبد چرب، باعث از بین رفتن چربی اضافه می گردد و در تنظیم سطح ترانس آمینازهای کبدی و فعالیت آنها موثر است.

رشد سلولی و محافظت :

روغن های طبیعی همگی سرشار از ویتامین E هستند که بدن برای محافظت و رشد سلولی به آنها نیاز دارد. ویتامین E برای تقویت سیستم ایمنی بدن تا تحریک دستگاه گوارش نیاز است. این ویتامین از بافت های بدن مانند پوست، چشمان، پستان، و کبد محافظت می کند.

پیشگیری از بیماری های قلبی :

چربی های اشباع نشده تک پیوندی و چند پیوندی از جمله اشکال فراوان چربی در روغن های گیاهی هستند. چربی های اشباع نشده چند پیوندی به کاهش سطوح کلسترول و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی کمک می کنند. افزون بر این، ویتامین E به از بین بردن لخته های خون که دلیل بیماری های قلبی است، کمک می کند.