سایر مطالب

ارگانیک چیست ؟

محصولات ارگانیک

ویژگی های محصولات ارگانیک

وقتی صحبت از غذاهای فرآوری شده و چند ماده ای ارگانیک می شود، استانداردهای مختلف و ملاحظات لازم جهت شناخته شدن محصول با این ویژگی باید مورد توجه تولید کننده قرار بگیرد. مقررات، غذاهای فرآوری شده ارگانیک را از داشتن مواد نگهدارنده مصنوعی، رنگ ها یا طعم دهنده ها منع می کند و مستلزم داشتن مواد آلی با برخی استثنائات جزئی است. به عنوان مثال، غذاهای ارگانیک فرآوری شده ممکن است حاوی برخی مواد غیر کشاورزی تأیید شده مانند آنزیم موجود در ماست، پکتین در مربای میوه یا جوش شیرین در کالاهای پخته شده باشند.

در سایر محصولات از آفت کش ها و افزودنی های خوراکی استفاده میشود که هر کدام مضرات خود را دارد . استفاده از آفت کش ها در کشاورزی برای محافظت گیاهان در برابر انواع حشرات میباشند و همچنین افزودنی های خوراکی به منظور طعم دهنده و نگهدارنده در تولید سایر محصولات مورد استفاده قرار میگیرد .

قواعد و قوانین تولید محصولات در کشورهای مختلف

در اکثر کشورها دستورالعمل های امنیتی و ایمنی غذایی بسیار دقیقی برای محافظت از مصرف کنندگان در برابر مصرف محصولات مضر وجود دارد. بیشتر کشورها دارای استانداردهای خاص خود برای تعریف محصولات به عنوان ارگانیک میباشند. این تعاریف باید “محافظت از منابع طبیعی، حفظ تنوع زیستی و استفاده از مواد تصویب شده” را دارا باشند.

هنگامی که محصولات بسته بندی شده نشان می دهند که "با مواد ارگانیک" تهیه شده اند، به این معنی است که آنها حداقل 70٪ مواد تشکیل دهنده ارگانیک را دارند.

مواد باقیمانده غیر ارگانیک بدون استفاده از روش های ممنوع تولید می شود و باید مجوزهای سلامت و پروسه طبیعی تولید را دارا باشند. همچنین هیچکدام از این محصولات نباید با استفاده از ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی رشد کنند.

چه نوع دستورالعمل هایی باید رعایت شود ؟

برای برچسب زدن یک غذا به عنوان ارگانیک، باید دستورالعمل های تعیین شده توسط شرکت های اعطا کننده این مجوز ، رعایت شود. برخی از این دستورالعمل ها به این شرح است:

  • استفاده نکردن از مواد ممنوع (بیشتر کودهای مصنوعی و سموم دفع آفات) به مدت سه سال قبل از برداشت
  • عدم استفاده از ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی – تراریخته  (GMO)
  • پرورش حیوانات در شرایط زندگی برای سازگاری با رفتارهای طبیعی (مانند چرا در مرتع)
  • تغذیه 100٪ از مواد غذایی ارگانیک و عدم تجویز آنتی بیوتیک یا هورمون
  • ترک مواد نگهدارنده مصنوعی، رنگ ها یا طعم دهنده های غذاهای فرآوری شده با برخی موارد استثناء مانند جوش شیرین در محصولات پخته شده

با توجه به اینکه بسیاری از مردم اعتقاد دارند مواد غذایی ارگانیک از مواد مغذی بالاتری برخوردار هستند و نسبت به محیط زیست و دام ها مهربان تر عمل میکنند و همچنین نسبت به غذاهای معمولی سالم تر هستند، تقاضا برای محصولات ارگانیک رو به افزایش است. 

تفاوت بین محصولات طبیعی و ارگانیک در چیست ؟

محصولات طبیعی که بیشتر به صورت سنتی و یا در کارگاه های کوچک تولید میشوند به این معنا هستند که دارای هیچ گونه ماده شیمیایی چه در تولید و چه در نگهداری نیستند ، اما محصولات ارگانیک بدون هیچ گونه کود ، آفت کش و یا آنتی بیوتیک تولید شده اند.

خواص محصولات ارگانیک نسبت به سایر محصولات در چیست ؟

علاوه بر پروسه تولید و رعایت استاندادهای خاص، شواهد زیادی وجود دارند مبنی بر اینکه در این گونه از محصولات ویتامین ها، مواد معدنی و همچنین امگا 3 بیشتری در این محصولات میتوان یافت (البته گاهی اوقات تفاوت کمی وجود دارد) همچنین بررسی ها  نشان می دهند که مقادیر بیشتری از آنتی اکسیدان ها در بعضی از میوه ها و سبزیجات ارگانیک و همچنین سطح پایین تری از سموم  و آفات و فلزات سنگین در این محصولات وجود دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *