مقاله های کندو عسل

مقدار مناسب مصرف عسل در روز چقدر است ؟

جه مقدار عسل باید در طول روز مصرف شود

مقدار مناسب مصرف عسل در روز چقدر است؟

این مقاله از وب سایت های benefits-of-honey.com توسط تیم ترجمه “ارگانیک شو” به رشته تحریر در آمده است و کاملا اختصاصی میباشد .

یکی از سوالاتی که خیلی از خوانندگان ما می پرسند این است که مقدار مناسب مصرف عسل در هر روز چقدر است، و خوردن چه مقدار عسل می تواند مضر باشد؟

شاید بعضی ها بگویند عسل طبیعی و مفید است و هر چقدر از آن که بتوانید بخرید و بخورید خوب است. ولی این عقیده قطعا درست نیست.

به عنوان یک قاعده کلی می توان گفت برای افرادی که رژیم غذایی طبیعی و متعادلی دارند، حداکثر مقدار مصرف عسل در هر روز 10 قاشق چایخوری یا تقریبا معادل 50 میلی لیتر است و بیشتر از این مقدار توصیه نمی شود.

رژیم و سبک زندگی کلی خود را در نظر بگیرید

مقدار عسلی که در هر روز می توانیم بخوریم کاملا به رژیم غذایی و سبک زندگی ما بستگی دارد. به عنوان مثال بعضی افراد معمولا در طول روز غذاهایی با محتوای قند بسیار کم مصرف می کنند، سبک زندگی بسیار پر تحرکی دارند و مرتبا ورزش می کنند در حالی که برخی دیگر معتاد به خوراکی های شیرین هستند و زندگی کم تحرکی دارند. در نتیجه به نظر می رسد که مقدار مناسب مصرف عسل در روز برای افراد مختلف یکسان نخواهد بود.

تا حد امکان عسل را با شکر فرآوری شده جایگزین کنید

یک اصل کلی می گوید که مصرف بیش از حد هر نوع ماده غذایی، از جمله عسل، می تواند مضر باشد. اما باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که همه شیرین کننده ها مثل هم نیستند.

یکی از راه های عالی برای داشتن تغذیه ای سالم تر این است که در غذاها و نوشیدنی هایی که هر روز مصرف می کنیم، به جای شکر (که به قول کارشناسان تغذیه فقط حاوی کالری خالی و بی فایده است) عسل بریزیم. مثلا به جای قند یا شکری که با چای، قهوه یا آب میوه خود می خورید و یا مربایی که صبح ها مصرف می کنید، می توان از عسل استفاده کرد.

شاید نگران این باشید که خوردن عسل به خاطر قند زیادی که دارد باعث افزایش وزن تان شود. چاقی در واقع یک قانون خیلی ساده دارد: هنگامی که بیشتر از مقدار مورد نیاز بدن خود مواد غذایی می خوریم، خواه قند باشد یا چربی یا عسل یا هر چیز دیگر، بدن کالری های اضافه را به صورت چربی ذخیره می کند که در نهایت به چاقی منجر خواهد شد. (میتوانید برای کاهش وزن با استفاده از عسل به مقاله “لاغری و کاهش وزن با مصرف عسل” مراجعه کنید)

نکته مهم این است که نباید با مصرف عسل قند بیشتری به رژیم غذایی همیشگی تان اضافه کنید، بلکه همانطور که گفتیم باید سعی کنید تا حد ممکن قندهای فرآوری شده، تصفیه شده و مصنوعی موجود در رژیم غذایی فعلی خود را با یک شیرین کننده سالم تر یعنی عسل جایگزین نمایید.

هر روز حداکثر چقدر عسل بخوریم؟

دکتر ران فسندن در “انقلاب عسل” می نویسد: معمولا مصرف 3 تا 5 قاشق غذاخوری عسل در روز کافی است. یک روش مناسب این است که صبح ها یک یا 2 قاشق غذاخوری عسل را همراه با میوه یا ماست یا غلات مصرف کنید؛ و یک قاشق غذاخوری دیگر را هم برای قبل از خواب نگه دارید. در بین روز هم می توانید یک یا دو قاشق غذاخوری دیگر عسل را به همراه میوه، در غذا و یا با نان یا بیسکویت میل کنید. هر قاشق غذاخوری عسل حاوی حدود 60 کالری انرژی است. بطور کلی باید سعی کنیم که حداکثر 10 درصد از کل کالری مورد نیاز بدن خود را از طریق مصرف قندهای ساده تامین کنیم. بنابراین 3 تا 5 قاشق غذاخوری عسل (معادل 180 تا 300 کالری) در روز کافی خواهد بود، مگر این که مصرف انرژی بدن شما بیشتر از حد معمول باشد و در نتیجه بتوانید انرژی ورودی به بدن را افزایش دهید.”

روزه عسل

بعضی افراد روزه عسل می گیرند، یعنی غیر از برخی مایعات و مقداری عسل هیچ ماده غذایی دیگری مصرف نمی کنند. البته این نوع رژیم ها طبیعی نیست و نمی توان آنها را برای مدتی طولانی ادامه داد. در کتاب “اولین رژیم روزه آب و عسل من: مزایا و معایب” آمده است که یک فرد بزرگسال با وزن متوسط می تواند به مدت چند روز، هر روز تا حدود 150 الی 200 میلی لیتر عسل مخلوط شده با آب یا چای را مصرف کند. طرفداران این رژیم معتقدند که گرفتن روزه آب و عسل به مدت چند روز می تواند باعث سم زدایی از بدن شود (و البته هنوز تحقیقات علمی در این مورد انجام نشده است). در این حالت تنها منبع کربوهیدرات و انرژی همان عسل است، و مقدار مصرف عسل در هر روز تقریبا به این شکل خواهد بود: 4 وعده در روز شامل صبحانه، ناهار (حدود ساعت 3 بعد از ظهر)، شام، و قبل از خواب، که هر وعده عبارت است از دو لیوان آب یا چای که در هر کدام یک قاشق غذاخوری (حدود 15 میلی لیتر) عسل حل کرده اید. به این ترتیب در مجموع در هر روز تقریبا 150 میلی لیتر عسل مصرف خواهد شد.

جهت خرید بیش از ۴۰ نوع عسل طبیعی مورد تایید آزمایشگاه میتوانید از طریق وب سایت اقدام کنید.

جهت مطالعه نسخه انگلیسی این مقاله میتوانید به آدرس وب سایت www.benefits-of-honey.com مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *