مقاله های کندو عسل

آیا عسل طبیعی فاسد میشود ؟

آیا عسل فاسد میشود ؟

آیا عسل طبیعی فاسد میشود و تاریخ انقضا ندارد ؟

این مقاله از وب سایت diethive.com توسط تیم ترجمه “ارگانیک شو” به رشته تحریر درآمده است و کاملا اختصاصی میباشد .

نظر انجمن تولیدکنندگان عسل آمریکا در مورد فاسد شدن عسل طبیعی

همه ما هنگام خرید مواد غذایی برچسب آنها را می خوانیم و تاریخ انقضایشان را بررسی می کنیم. اما یک محصول خوراکی هم وجود دارد که معمولا نیازی به بررسی تاریخ مصرفش نمی بینیم: عسل. شورای ملی عسل و انجمن تولید کنندگان عسل آمریکا نیز این مساله را تایید می کنند. بله، مردم اعتقاد دارند عسل تنها غذایی است که هرگز خراب نمی شود.

ولی آیا واقعا همینطور است ؟ آیا عسل هم فاسد می شود، یا تاریخ مصرف دارد ؟

عسلی که متبلور شده (عسل شکرک زده) ، فاسد نیست

تقریبا در همه عسل ها پس از مدتی بلورهای ابر مانندی تشکیل می شود؛ و بسته به نوع عسلی که می خرید ممکن است این اتفاق خیلی سریع هم رخ دهد. ولی باید بدانید که عسل متبلور شده فاسد نیست و می توان با خیال راحت آن را مصرف کرد.

در واقع فرایند تبلور عسل مساله ای کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر است. تبلور به این خاطر اتفاق می افتد که محتوای آب عسل (کمتر از 20 درصد) کمتر از آن است که بتواند مقدار بسیار زیاد قندهای گلوکز و فروکتوز آن (حدود 70 درصد) را برای همیشه به صورت حل شده در خود نگه دارد. هنگامی که گلوکز از حالت محلول خارج و دوباره جامد می شود، تبلور عسل رخ می دهد. این فرایند در عسل هایی که حاوی مقدار زیادی گلوکز هستند (مانند عسل شبدر) سریع تر اتفاق می افتد و در عسل خام نیز سریع تر است چون بلورها در اطراف دانه های گرده که آنها را از داخل عسل بیرون نیاورده اند تشکیل خواهد شد.

اگر عسل متبلور را در حمام آب گرم قرار دهید، می توانید دوباره آن را به حالت مایع و با همان طعم و مزه اصلی اش برگردانید. البته دقت داشته باشید که ظرف های پلاستیکی را نباید حرارت دهید، و از آب زیاد هم استفاده نکنید.

دیدیم که عسل متبلور یا جامد خراب نیست. ولی آیا عسل تاریخ مصرف دارد؟

چنانچه علاقه دارید میتوانید مقاله ” چرا عسل شکرک میزند ” را نیز مطالعه کنید.

چرا عسل فاسد نمیشود ؟

عسل به ماندگاری طولانی اش معروف است، و این ویژگی چند دلیل مهم دارد:

عسل طبیعی کاملا اسیدی میباشد

۱-  عسل کاملا اسیدی بوده و pH متوسط آن ۳.۹ است. این محیط اسیدی می تواند بسیاری از باکتری ها که عامل فساد مواد غذایی هستند را از بین ببرد.

عسل طبیعی حاوی آنزیم گلوکز میباشد

۲ – عسل حاوی آنزیمی به نام گلوکز اکسیداز است که در بدن زنبورها ترشح می شود و به ماندگاری عسل تولید شده کمک می کند. گلوکز اکسیداز مقداری از قند موجود در عسل را به اسید گلوکونیک تبدیل می کند که باعث ایجاد محیط اسیدی می شود، و همچنین پراکسید هیدروژن تولید می کند که ماده ای ضد باکتری است و از رشد میکروارگانیسم ها در عسل جلوگیری خواهد نمود.

عسل طبیعی حاوی مقدار کمی آب است

۳ – دلیل آخر هم این است که طبق گفته پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا (دیویس)، محیط هایی مثل عسل که قند زیاد و آب نسبتا کمی دارند از رشد بسیاری از قارچ ها و باکتری ها جلوگیری می کنند و آنقدر متراکم هستند که میکروب ها نمی توانند اکسیژن مورد نیاز خود برای رشد و تکثیر را در آنها به دست بیاورند. درست است که عسل تقریبا 20 درصد آب دارد، ولی از آنجا که حاوی مقدار زیادی قند نیز هست، یک محلول “فوق اشباع” به شمار می رود و میکروارگانیسم ها نمی توانند از این آب استفاده کنند.

به خاطر این که بیشتر باکتری ها، قارچ ها و سایر میکروارگانیسم ها قادر به رشد در عسل نیستند، می توان این ماده غذایی را مدت زمانی بسیار طولانی نگهداری کرد.

حالا ببینیم که آیا واقعا عسل هرگز خراب نمی شود؟

عسل هم ممکن است فاسد شود، البته به ندرت

باستان شناسان ظرف های عسل 3000 ساله ای را در مقبره های مصر باستان کشف کرده اند و این عسل ها هنوز کاملا سالم و قابل خوردن بودند! اما شیشه عسلی که ما خریده ایم ممکن است چنین دوامی نداشته باشد.

خوب و سالم بودن هر محصولی به نوع فراوری  آن بستگی دارد. برخی عسل ها، بویژه انواع ارزانی که در سوپرمارکت ها به فروش می رسند، ممکن است با سایر مواد شیرین کننده مخلوط شده باشند و یا آنها را قبل از آمادگی کامل جمع آوری کرده باشند. هر دوی این حالت ها می تواند محتوای آب عسل را به سطحی افزایش دهد که امکان تخمیر یا رشد میکروارگانیسم ها در آن به وجود بیاید. همچنین ممکن است به دلیل استفاده از تجهیزات آلوده یا شرایط نامناسب تهیه و نگهداری، آلودگی ثانویه توسط زنبوردار یا در حین فراوری وارد عسل شود.

در درصد اندکی از نمونه های عسل وجود نوعی نوروتوکسین (C. botulinum) مشاهده شده است که به بزرگسالان آسیب نمی رساند، ولی می تواند در کودکان زیر یک سال مسمومیت های شدید یا بوتولیسم نوزادان را ایجاد کند. به همین خاطر است که نباید به نوزادان عسل بدهیم.

عسلی که در محیط نامناسبی نگهداری شده به دلیل محتوای رطوبت بیشتر از حد مطلوب، در معرض تخمیر یا آلودگی قرار دارد. حتی عسل خالص هم در شرایط معمولی خانه ممکن است آلوده شود. اگر می خواهید از فاسد شدن عسل جلوگیری کنید، باید آن را در دمای اتاق یا کمی خنک تر و در ظروف کاملا دربسته نگه دارید.

در این صورت، و البته اگر عسل با کیفیتی خریده اید، اصلا لازم نیست نگران فاسد شدن آن باشید.

جهت خرید بیش از ۴۰ نوع عسل طبیعی میتوانید از طریق وب سایت “ارگانیک شو” که ارائه دهنده انواع محصولات سالم و ارگانیک میباشد، اقدام کنید.

جهت مطالعه نسخه انگلیسی این مقاله میتوانید به آدرس وب سایت https://diethive.com مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *