بیماری ها و راه های درمان آن ها

درمان های طبیعی برای روماتیسم

درمان خانگی روماتیسم مفصلی

درمان های طبیعی برای روماتیسم

این مقاله از وب سایت webmd.com توسط تیم ترجمه “ارگانیک شو” به رشته تحریر در آمده است و کاملا اختصاصی میباشد .

اگر مبتلا به روماتیسم هستید باید دستورات پزشک معالج خود را انجام دهید، اما برخی از روش های طبیعی و خانگی هم وجود دارد که ممکن است به کاهش درد و خشکی ناشی از روماتیسم کمک کنند. بسیاری از این روش ها خیلی ساده اند (مانند استفاده از کیسه آب گرم یا یخ) و برخی دیگر مانند طب سوزنی باید توسط یک متخصص آموزش دیده و حرفه ای انجام شوند.

طب سوزنی برای درمان روماتیسم

این روش سنتی طب چینی یکی از قدیمی ترین راه های طبیعی مقابله با درد در جهان است که در آن از سوزن هایی بسیار باریک برای تحریک انرژی در مسیرهای خاصی درون بدن استفاده می شود و هدف این کار، اصلاح عدم تعادل انرژی درونی بدن موسوم به “چی” است (البته بر اساس اعتقادات کارشناسان طب سنتی چین).

تحقیقات زیادی درباره کاربرد طب سوزنی برای معالجه روماتیسم وجود ندارد، هرچند برخی مطالعات نشان داده است که این روش باعث کاهش سطح مواد شیمیایی مرتبط با التهاب در بدن می شود. همچنین مشخص شده است که طب سوزنی به کاهش دردهای مزمن (بویژه کمردرد) کمک می کند و ممکن است در مورد آرتروز هم موثر باشد.

با توجه به این که سوزن های مورد استفاده در طب سوزنی باید کاملا تمیز باشند و به روش صحیح مورد استفاده قرار گیرند، بهتر است از متخصص روماتولوژی خود بخواهید که در صورت امکان یک کارشناس طب سوزنی آشنا با روماتیسم را به شما معرفی کند.

پس خوراند زیستی برای درمان روماتیسم

این تکنیک به افراد کمک می کند تا یاد بگیرند واکنش های خودکار بدن مانند ضربان قلب و فشار خون را کنترل نمایند. این کار با اتصال حسگرهایی به بدن انجام می شود که اطلاعات را روی یک نمایشگر نشان می دهند، و کارشناس پس خوراند زیستی به شما می آموزد که چطور واکنش خود را در برابر استرس ها کنترل کنید.

ماساژ برای درمان روماتیسم

ماساژ یکی دیگر از درمان های طبیعی برای روماتیسم است که قدمت آن به هزاران سال قبل باز می گردد و دانش مدرن هم تایید کرده است که می تواند به تسکین درد کمک کند. انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد و قبل از شروع باید با پزشک خود در مورد انتخاب بهترین روش انجام آن مشورت کنید. اگر نقاط خاصی از بدن تان درد دارد، به ماساژورتان اطلاع دهید. همچنین می توانید از او بخواهید که از روغن های معطر (که ممکن است باعث تحریک پوست شوند) استفاده نکند.

روغن زنجبیل، روغن الاغ و روغن رزماری مخصوص ماساژ میباشد.

ورزش برای درمان روماتیسم

مبتلایان به روماتیسم ممکن است به دلیل احساس درد، علاقه ای به تحرک و ورزش نداشته باشند اما این کار برای شان مفید خواهد بود. فعالیت بدنی روماتیسم را تشدید نمی کند، و می تواند تورم مفاصل و درد را هم کاهش دهد.

البته باید قبل از شروع با پزشک یا فیزیوتراپیست تان صحبت کنید و برنامه مناسب را از آنها بگیرید. این برنامه احتمالا شامل موارد زیر خواهد بود:

 • فعالیت های هوازی (مانند پیاده روی یا شنا) برای به حرکت واداشتن قلب
 • تمرینات قدرتی برای تقویت عضلات اطراف مفاصل
 • تمرینات دامنه حرکتی برای کمک به حرکت مطلوب مفاصل
 • تمرینات تعادلی که به جلوگیری از افتادن و زمین خوردن کمک می کنند

گرما و سرما برای درمان روماتیسم

یکی دیگر از درمان های طبیعی برای روماتیسم که بسیاری از پزشکان هم آن را برای کاهش علایم بیماری توصیه می کنند، گرما درمانی و سرما درمانی است که هر کدام مزایای خاصی دارد:

سرما درمانی: تورم و التهاب مفصل را کنترل می کند. به عنوان مثال هنگام شدید شدن روماتیسم خود می توانید یک کیسه یخ را روی مفصل آسیب دیده قرار دهید. فقط یادتان باشد که در این کار زیاده روی نکنید. کمپرس سرد را هر بار به مدت 15 دقیقه روی مفصل قرار دهید و بین دو کمپرس حداقل 30 دقیقه فاصله بگذارید.

گرما درمانی: عضلات را شل و جریان خون را تحریک می کند. می توانید از یک پد گرم کننده مرطوب یا یک حوله گرم و مرطوب و یا وسایل مخصوصی که با امواج مایکروویو گرم می شوند استفاده کنید. در این مورد هم زیاده روی نکنید و حواس تان باشد گرما نباید در حدی باشد که پوست شما را بسوزاند. می توانید در حمام هم از روش گرما درمانی استفاده کنید، به این صورت که اجازه دهید آب گرم روی ناحیه دردناک بدن تان بریزد. وان آب گرم نیز یکی دیگر از روش های خوب شل کردن عضلات است. فقط اگر فشار خون بالا یا بیماری قلبی دارید یا باردار هستید از وان آب گرم استفاده نکنید و به اسپا نروید.

کرم ها و ژل های موضعی و چسب ها برای درمان روماتیسم

بیشتر محصولات موضعی که برای تسکین روماتیسم مورد استفاده قرار می گیرند حاوی کاپسایسین هستند، یعنی همان ماده ای که باعث مزه تند فلفل قرمز می شود. مطالعات نشان داده اند که این ماده می تواند به کاهش دردهای روماتیسمی کمک کند. توجه داشته باشید که از محصولات حاوی کاپسایسین به همراه گرما درمانی استفاده نکنید چون احتمال سوختگی بیشتر می شود.

تنفس عمیق و تاثیرش در درمان روماتیسم

تنفس عمیق و آرام شکمی (یعنی با پایین بردن ماهیچه دیافراگم) می تواند ما را آرام کند و گیرنده های استرسی که عضلات را سفت و درد را شدیدتر می کنند را خاموش نماید. علاوه بر این، وقتی بر تنفس متمرکز می شویم مغزمان را از فکر کردن به درد باز می داریم.

تمرکز (مدیتیشن)

حالت ساده مدیتیشن می تواند تنها شامل تمرکز بر تنفس و توجه به تک تک دم و بازدم ها باشد. در واقع مدیتیشن پدیده ای ماورایی و خارق العاده نیست و هر کسی می تواند آن را انجام دهد، و حتی چند دقیقه تمرکز فکر هم می تواند تغییراتی در شما ایجاد کند. در آغاز کار قطعا ذهن تان زیاد منحرف خواهد شد ولی نگران نباشید و هر بار که حواس تان پرت شد فقط سعی کنید دوباره توجه خود را به سمت نفس کشیدن تان یا هر چیز دیگری که می خواهید بر آن تمرکز کنید باز گردانید.

آرمیدگی پیش رونده عضلانی

برای انجام این تکنیک مراحل زیر را دنبال کنید:

 • عضلات قسمت های مختلف بدن خود را ابتدا سفت و منقبض و سپس شل و ریلکس کنید.
 • از عضلات بالا به سمت پایین بدن حرکت کنید، یعنی اول عضلات صورت و بعد گردن، بازوها، سینه، پشت، شکم، ران ها، ساق پا و پنجه پا. همچنین می توانید از پایین به بالا بروید.
 • هنگام انقباض عضلات نفس بکشید.
 • هنگام ریلکس کردن عضلات نفس را بیرون دهید.

تای چی

این هنر رزمی آرام و ظریف، فشار زیادی بر مفاصل ایجاد نمی کند و شامل ایستادن و انجام مجموعه ای از حرکات نرم است که در صورت احساس درد در مفاصل می توان آنها را تغییر داد و از حرکات دیگری استفاده نمود. تمرینات تای چی به افزایش قدرت، انعطاف پذیری و تعادل کمک کند. تحقیقات کافی درباره تاثیر این تمرینات بر مهار دردهای روماتیسمی انجام نشده است، ولی امتحان کردن آن هم ضرری ندارد.

زردچوبه و درمان روماتیسم

زردچوبه را هم می توان یکی از بهترین و ارزان ترین درمان های طبیعی برای روماتیسم به شمار آورد. این ادویه طلایی که از هند و اندونزی می آید از قرن ها پیش یکی از مواد اصلی مورد استفاده در طب سنتی این مناطق بوده است. بررسی ها نشان داده اند زردچوبه از فعالیت پروتئین های عامل التهاب جلوگیری می کند و می تواند به اندازه برخی از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDها) که معمولا برای درمان روماتیسم به کار می روند، باعث تسکین درد شود.

تجسم ذهنی و درمان روماتیسم

این روش هم می تواند به کاهش استرس و درد کمک کند. کافیست مراحل ساده زیر را انجام دهید:

 • چشمان تان را ببندید
 • نفس عمیق بکشید
 • تصور کنید که در محلی آرام و لذت بخش هستید و سعی کنید جزئیات آن را در ذهن خود ببینید

یوگا

از دیگر درمان های طبیعی برای روماتیسم می توان به یوگا اشاره کرد. یوگا ترکیبی از حرکات آرام، تمرینات تنفسی و مدیتیشن است که حدود 5000 سال پیش در هند به وجود آمده و برای بدن و ذهن ما مفید است. این روش می تواند درد مفاصل را کاهش دهد، انعطاف پذیری بدن را بهبود بخشیده و استرس و تنش های جسمی و روحی را از بین ببرد. مطالعات نشان داده است که پرداختن به یوگا می تواند مواد شیمیایی که باعث التهاب و استرس می شوند را کاهش دهد. فقط احتیاطا با پزشک تان مشورت کنید تا از بی ضرر بودن این تمرینات برای خود مطمئن شوید، و در صورت امکان یک مربی پیدا کنید که بداند چطور به افراد مبتلا به روماتیسم تمرین دهد.

آهن ربا و تاثیرش در درمان روماتیسم

محصولات مختلفی مانند دستبند و گردنبند برای “آهن ربا درمانی” وجود دارد. البته بیشتر تحقیقات انجام شده در مورد تاثیرات آهن ربا، در افراد مبتلا به آرتروز (آرتریت ناشی از ساییدگی که معمولا در سنین بالا رخ می دهد) انجام شده است نه آرتریت روماتیسمی، و برخی از مطالعات اولیه در افراد مبتلا به آرتروز زانو و مفصل ران نشان داده اند که استفاده از آهن ربا می تواند درد مفاصل را در مقایسه با دارونما کاهش دهد. پزشکان دقیقا نمی دانند که آهن ربا چطور باعث تسکین درد می شود و فعلا هیچ گونه شواهد قطعی در مورد اثربخشی این روش در مبتلایان به روماتیسم هم وجود ندارد.

رایحه درمانی

به نظر نمی رسد که این روش بر میزان درد یا مواد شیمیایی که باعث التهاب می شوند تاثیر بگذارد ولی قطعا می تواند روحیه ما را بهتر کند. مثلا در یک مطالعه کوچک مشخص شده است که رایحه لیمو ممکن است در بهبود روحیه موثر باشد. جهت داشتم اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

روغن های معطر و درمان روماتیسم

استفاده از روغن های معطر می تواند ماساژ را بسیار لذت بخش تر و مفیدتر کند. فقط هنگام استفاده از آنها روی پوست خود مراقب باشید چون برخی از این روغن ها تحریک کننده هستند. باید ابتدا آنها را روی یک قسمت کوچک از پوست تان آزمایش کنید تا مطمئن شوید که حساسیت ندارید. همچنین از کاربرد آنها بر روی نقاط زخمی یا آسیب دیده پوست خودداری کنید.

گیاه خدای آذرخش (تریپتریگیوم ویلفردی)

برخی مطالعات نشانگر موثر بودن ریشه این گیاه در کاهش التهاب درد مفاصل افراد مبتلا به روماتیسم بوده است. به عنوان مثال در یک بررسی مشخص شد که مصرف آن بیشتر از سولفاسالازین (از داروهای رایجی که برای درمان روماتیسم تجویز می شود) در بهبود علایم بیماران موثر است. البته این داروی گیاهی می تواند برخی عوارض جانبی مانند ناراحتی معده، سردرد، ریزش مو، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و عقیمی در مردان را هم به دنبال داشته باشد. همچنین زنان باردار و زنانی که ریسک ابتلا به پوکی استخوان در آنها بالاست نباید آن را مصرف کنند.

از طرف دیگر پیدا کردن ریشه سالم و با کیفیت این گیاه مشکل است، و نمی توان خیلی از ایمنی و کیفیت نمونه هایی که از کشورهای دیگر (معمولا از چین) وارد می شوند مطمئن بود.

جهت درمان روماتیسم در طب سنتی میتوانید به مقاله ” درمان روماتیسم توسط دکتر خیراندیش ” و همچنین نکات کاربردی در مورد این بیماری به مقاله ” بایدها و نبایدهای روماتیسم ” مراجعه کنید.

جهت مطالعه نسخه اصلی این مقالات میتوانید از طریق لینک webmd.com مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *