مقاله های کندو عسل

راهنمای جامع خرید عسل

راهنمای جامع خرید عسل

با توجه به  اهمیت موضوع و پست های غیر علمی درسایر وب سایت ها ، تصمیم گرفتیم تا این موضوع را از منابع علمی و پزشکی ترجمه و ویرایش کنیم و در اختیار شما مخاطبان عزیر قرار دهیم . منبع این مقاله در انتها قرار گرفته است .

انواع عسل کدام است؟ برای پیدا کردن عسل خوب باید به چه معیارهایی توجه کنیم؟ آیا عسل درجات کیفی مختلفی دارد؟ کدام عسل ها بیشتر برای سلامتی ما مفید هستند؟

عسل بر حسب منبع شهدی که زنبورها از آن استفاده کرده اند طعم ها، بافت ها و بعضا خواص متفاوتی دارد، و با این همه گزینه های مختلف شاید انتخاب کردن مشکل باشد.

وقتی به سوپرمارکت می روید با چندین نمونه مختلف عسل روبرو می شوید. بازار مملو از برندهای متنوع است که احتمالا از نظر کیفیت، اصالت و طعم تفاوت هایی با هم دارند، و باید یاد بگیرید که چگونه عسل با کیفیت را از عسل بی کیفیت تشخیص دهید.

ما سعی کرده ایم در این راهنمای خرید، جزئیات کافی را در اختیارتان قرار دهیم تا به شما در انتخابی آگاهانه تر کمک کند. پس، اولین ظرف عسلی که در فروشگاه می بینید را نخرید!

انواع عسل کدامند؟

شناخت انواع مختلف عسل، انتخاب بهترین گزینه برای نیازهای شما را آسان تر می کند. عسل دو نوع اصلی دارد:

عسل گل ها یا شهد: عمدتا از شهد گل به دست می آید

عسلک یا عسل جنگلی: عمدتا از ترشحات شیرین خارج شده از بدن حشرات دیگر (مانند شته) ساخته می شود

عسلی که از عسلک ساخته شده معمولا رنگ تیره و طعمی بسیار قوی دارد (بسته به نوع درختان و گیاهان مورد استفاده، مثلا کاج یا بلوط) و شیرینی آن هم کمتر از عسل گل هاست.

عسل شهد نیز بر حسب نوع گیاه و همچنین محل تولید انواع متفاوتی خواهد داشت. همان طور که گل های متنوعی با رنگ ها و عطرهای مختلف وجود دارد، عسل حاصل از آنها نیز می تواند بسیار متنوع باشد.

از طرف دیگر، بسته به نوع و فراوانی گل ها در منطقه ای که زنبورها به جمع آوری شهد می پردازند و زمان برداشت از کندوها، عسل ممکن است یکی از این دو نوع باشد:

عسل تک گل: بخش اعظم آن از شهد یک نوع گل ساخته می شود

عسل چند گل (معروف به عسل چهل گیاه): از شهد انواع مختلفی از گل ها به دست می آید

پیشنهاد میشود جهت مشاهده و مقایسه بیش از ۱۵ نوع عسل کاملا ارگانیک و همچنین ۲۰ نوع از بهترین عسل های خام و حرارت ندیده به لینک ”  خرید عسل ارگانیک ” مراجعه کنید.

نوع عرضه به بازار

عسل شانه ای: به همان شکلی که زنبورها در شانه هایی از جنس موم ذخیره کرده اند به فروش می رسد و تازه ترین و خالص ترین نوع عسلی است که می توانید تهیه کنید. ضمنا موم را هم می توان خورد.

شانه های عسل حاوی گرده، بره موم و ژل رویال نیز هستند. علاوه بر این، موم حاوی اسیدهای چرب با زنجیره بلند است که به حفظ سلامت قلب کمک می کنند و احتمالا خواص ضد میکروبی هم دارد.

عسل استخراج شده: عسل با سانتریفیوژ کردن از داخل شانه ها خارج و در ظرف بسته بندی شده است.

عسل کریستالیزه یا شکرک زده: برخی از انواع عسل خیلی سریع شکرک می زنند، و بعضی از مردم هم این نوع عسل را دوست دارند.

عسل فیلتر شده: به شکلی فیلتر شده که مقدار قابل توجهی از گرده آن حذف شده است. این نوع عسل بسیار شفاف خواهد بود که برای بسیاری از مشتریان جذاب است. اما فواید ناشی از گرده را ندارد.

عسل کره ای یا فوندانت عسلی: فرایند تبلور و شکرک زدن آن به شکلی کنترل می شود که بلورهای بسیار ریزی در آن تشکیل شوند و در نتیجه عسلی به دست می آید که بافتش دلپذیر و نرم است، به راحتی روی نان پخش می شود و حتی در دمای پایین هم سفت نخواهد شد.

چگونه بهترین عسل را انتخاب کنیم؟

عوامل متعددی در کیفیت عسل نقش دارند، و بسیاری از این عوامل می تواند بسته به نوع عسل و منطقه جغرافیایی متفاوت باشد.

در خرید عسل باید به موارد زیر توجه کنید:

  • خام یا فراوری شده بودن
  • منبع تولید عسل و برچسب
  • بافت و قوام
  • عطر و طعم
  • رنگ

عسل خام یا فراوری شده؟

عسل خام مستقیما از کندو می آید و عمل پاستوریزاسیون یا میکروفیلتراسیون روی آن انجام نشده است. در نتیجه آنزیم ها، آنتی اکسیدان ها، دانه های گرده، بره موم و سایر ترکیبات اصلی آن محفوظ مانده اند. این مواد می توانند ارزش غذایی و طعم عسل را بهبود دهند.

منبع تولید عسل و برچسب آن

هنگام خرید عسل حتما برچسب روی شیشه را با دقت بررسی کنید.

گاهی اوقات ممکن است عسل طبیعی با مواد دیگری مانند شربت ذرت مخلوط شده باشد. اگر روی برچسب اصطلاحاتی مثل “عسل مخلوط” نوشته شده باشد، احتمالا کیفیت آن پایین تر است.

دنبال عسلی بگردید که اطلاعات روشنی در مورد منبع آن ارائه شده باشد. عسل با کیفیت اغلب با منبع گیاهی آن برچسب گذاری می شود، مثلا “عسل شبدر” یا “عسل گل های وحشی”.

البته این نکته فقط در مورد عسل های استاندارد و کاملا آزمایش شده صدق می کند.

تولید کنندگان عسل غیر استاندارد و زیرپله ای می توانند هر چیزی را روی برچسب بنویسند (مثلا عسل 100 درصد طبیعی و ارگانیک گل های وحشی کوهستان فلان)، در حالی که شاید در ظرف فقط شربت و اسانس ریخته باشند.

لازم به ذکر است، عسل هایی که واقعا از گل های وحشی ساخته شده باشند معمولا طعم ثابت و یکسانی ندارند.

یک گزینه خوب دیگر هم خرید از زنبورداران محلی مورد اعتماد است.

بافت و قوام

عسل با کیفیت اغلب بافتی غلیظ و چسبناک دارد، و ممکن است با گذشت زمان حالت کدر یا متبلوری هم پیدا کند. با اضافه کردن یک قاشق از عسل به یک لیوان آب می توانید متوجه غلظت آن شوید، یعنی اگر فورا حل شود نشانه رقیق بودن است.

عسلی که بیش از حد رقیق و آبکی باشد بی کیفیت است، چون آب زیاد امکان رشد و تکثیر مخمرهایی که به طور طبیعی در آن وجود دارند را فراهم می کند و فعالیت این مخمرها باعث تخمیر و کاهش اسیدیته (ترش شدن) عسل می شود.

رطوبت عسل باید زیر 17 درصد باشد تا از فساد و تخمیر آن جلوگیری شود.

عطر و طعم

عسل با کیفیت معمولا دارای رایحه ای متمایز و مطبوع است که با منبع شهد آن مطابقت دارد. هر یک از انواع عسل دارای طعمی منحصر بفرد است، ولی در هر صورت این طعم نباید خیلی ضعیف باشد.

عسل بی کیفیت ممکن است فاقد عطر مشخصی باشد و یا بو یا طعم بدی داشته باشد. همچنین عسلی که مزه ای بسیار ملایم و ضعیف دارد احتمالا از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست.

رنگ

رنگ عسل ممکن است بسته به منبع آن متفاوت باشد و در درجه اول بر اساس نوع گلی که زنبورها شهد آن را جمع آوری می کنند مشخص می شود.

رنگ عسل می تواند از طلایی روشن تا کهربایی تیره یا حتی سفید مات متغیر باشد.

روشن یا تیره بودن عسل لزوما ارتباطی به کیفیت آن ندارد، ولی انواع خاصی مانند عسل مانوکا دارای طیف رنگی خاصی هستند که با درجه کیفی آنها مرتبط است.

از طرفی رنگ عسل ممکن است تا حدودی نشان دهنده طعم آن باشد. قانون کلی این است که معمولا عسل هایی با رنگ روشن، طعم و عطر ملایم تری دارند و عطر و طعم عسل های تیره قوی تر است.

اما همیشه هم این طور نیست، مخصوصا در مورد عسل هایی که فقط از یک نوع گیاه خاص به دست آمده اند. مثلا عسل قاصدک رنگ روشن و در عین حال عطر و طعمی بسیار قوی دارد.

ظروف شیشه ای را انتخاب کنید

بهتر است عسل را در ظرف شیشه ای نگهداری کنید. به همین دلیل توصیه می شود عسلی را انتخاب کنید که در ظرف شیشه ای ریخته شده، یا حداقل بعد از خرید آن را در یک ظرف شیشه ای استریل بریزید.

ظرف شیشه ای برخلاف بعضی از ظروف پلاستیکی طعم عسل را تغییر نمی دهد. بعلاوه اگر بخواهید شکرک آن را با گرم کردن از بین ببرید، می توانید این کار را در ظرف شیشه ای انجام دهید اما ظرف پلاستیکی برای گرم کردن مناسب نیست.

سلیقه خودتان چیست؟

مثلا عسل کاملا مایع را دوست دارید یا عسلی که دانه های ریز شکرک را در آن حس می کنید؟ دوست دارید طعم آن ملایم باشد یا قوی؟

منابع :

https://www.formaggiokitchen.com/buyers-guides/honey

https://darva.ae/blogs/news/how-to-choose-the-best-honey-to-buy

https://www.honeytraveler.com/types-of-honey/

https://brightland.co/blogs/field-notes/how-to-buy-good-honey

https://www.lifestyleasia.com/sg/beauty-grooming/wellness/complete-guide-to-honey

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *