مقاله های کندو عسل

ماندگاری عسل چقدر است ؟ آیا عسل فاسد میشود ؟

ماندگاری عسل چقدر است ؟ آیا عسل فاسد میشود ؟

ماندگاری عسل چقدر است ؟ آیا عسل فاسد میشود ؟

با توجه به  اهمیت موضوع و پست های غیر علمی درسایر وب سایت ها ، تصمیم گرفتیم تا این موضوع را از منابع علمی و پزشکی ترجمه و ویرایش کنیم و در اختیار شما مخاطبان عزیر قرار دهیم . منبع این مقاله در انتها قرار گرفته است .

شاید برای شما هم پیش آمده باشد. یک شیشه عسل من پشت کمد افتاده بود و بعد از مدتها آن را پیدا کردم، در حالی که حتی نمی دانستم چند سال از عمرش می گذرد و آیا هنوز قابل مصرف هست یا نه.

بالاخره تصمیم گرفتم که امتحانش کنم و با کمال تعجب دیدم که هنوز طعمش مثل روز اول است.

عسل خام یکی از معدود خوراکی هایی است که می توان سال های سال آن را نگهداری کرد، بدون این که هیچ نوع مواد مصنوعی و نگهدارنده به آن افزوده شده باشد. اما چرا؟

در واقع عسل طبیعی که با روش صحیح نگهداری شده باشد تاریخ انقضا ندارد و حتی باستان شناسان ظرف هایی از عسل با قدمت هزاران ساله را در مقبره های مصر باستان کشف کردند که هنوز سالم و قابل مصرف بود.

در این مقاله به موضوع ماندگاری عسل طبیعی خام می پردازیم و به این سوال پاسخ می دهیم که چرا عسل خام در شرایط مناسب هرگز فاسد نمی شود.

آیا عسل هم تاریخ انقضا دارد؟

وقتی می بینیم تاریخ انقضای درج شده روی بسته بندی محصولات خوراکی به پایان رسیده است، آنها را دور می اندازیم. ولی تعداد کمی از مواد غذایی مثل نمک و شکر هم وجود دارند که ممکن است با انقضای تاریخ مصرف شان واقعا فاسد نشوند.

در مورد عسل هم همین طور است و تاریخ مصرف ترجیحی روی بسته بندی درج می شود.

اگر شرایط نگهداری درست باشد، بعد از انقضای این تاریخ هم عسل سالم می ماند و می توان آن را مصرف کرد، ولی با گذشت زمان ممکن است تغییراتی در خواص فیزیکی و شیمیایی یا طعم و عطرش رخ دهد (مثلا اسیدیته، رطوبت و …) و کیفیت آن افت کند.

قاعده کلی این است که تاریخ مصرف ترجیحی شیشه های عسل دو سال بعد از زمان تولید باشد. البته وزارت کشاورزی آمریکا توصیه می کند که برای برخورداری از بهترین کیفیت، عسل را حداکثر تا 12 ماه در منزل نگه دارید.

پیشنهاد میشود جهت مشاهده و مقایسه بیش از ۱۵ نوع عسل کاملا ارگانیک و همچنین ۲۰ نوع از بهترین عسل های خام و حرارت ندیده به لینک ”  خرید عسل ارگانیک ” مراجعه کنید.

چرا عسل فاسد نمی شود؟

رطوبت بسیار کم

عسل نوعی محلول قندی است که البته در حالت طبیعی خود فوق العاده غلیظ بوده و آب بسیار کمی دارد.

رطوبت اولیه شهد جمع آوری شده 80 تا 90 درصد است و زنبورهای کارگر وظیفه دارند که آن را آبگیری و به عسل غلیظ تبدیل کنند. در نتیجه رطوبت عسل معمولا کمتر از 18 درصد است.

تعداد بسیار کمی از باکتری ها یا میکروارگانیسم های دیگر می توانند در چنین محیطی زنده بمانند و سریعا از بین خواهند رفت.

اما نکته ای که باید به خاطر داشته باشیم این است که چنین محلولی بسیار نمگیر هم خواهد بود، یعنی اگر با هوای محیط تماس داشته باشد به سرعت آب را از آن جذب می کند.

این ویژگی یکی از مهم ترین دلایل ماندگاری بالای عسل خام است، چرا که میکروب ها نمی توانند آنقدر درون آن زنده بمانند تا فرصت فاسد کردنش را داشته باشند.

غلظت بالای قندها

عسل عمدتا از مواد قندی تشکیل شده است و غلظت بالای قندها در آن موجب بالا رفتن “اسمولاریته” می شود، و میکروارگانیسم ها نمی توانند در چنین محیطی رشد کنند.

pH اسیدی

یکی دیگر از عواملی که باعث ماندگاری عسل خام می شود، اسیدی بودن آن است. سطح pH عسل خام بین 2 تا 4/5 است و در نتیجه تقریبا هر نوع باکتری را که به داخل ظرف راه پیدا کند از بین می برد.

اکثر باکتری های مضر محیط هایی با pH خنثی یا قلیایی را ترجیح می دهند و نمی توانند در محیط اسیدی رشد کنند.

آنزیم ها

دلیل دیگر آنزیم خاصی به نام گلوکز اکسیداز است که در معده زنبورها با شهد گل مخلوط می شود و دو ماده شیمیایی گلوکونیک اسید و پراکسید هیدروژن را می سازد. این مواد علاوه بر تاثیرات مفید دارویی، به ماندگاری طولانی عسل نیز کمک می کنند.

پراکسید هیدروژن یک ماده ضدمیکروب بسیار قوی است که از رشد میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند.

ترکیبات شیمیایی ضد میکروب دیگر

عسل حاوی اسیدهای آلی، ترکیبات فنلی و پپتیدهای خاصی است که به عملکرد ضدمیکروبی آن کمک و از رشد میکروارگانیسم ها و فاسد شدن آن جلوگیری می کنند.

با توجه به مجموعه این عوامل، می توان گفت که عسل فاسد نمی شود مگر این که در شرایط صحیح از آن نگهداری نکنیم.

شرایط صحیح نگهداری عسل

مهم ترین مساله این است که در ظرف را همیشه کاملا بسته نگه دارید. در غیر این صورت عسل شما به احتمال زیاد خراب می شود، چون رطوبت در آن نفوذ کرده و محیط مناسبی برای رشد باکتری ها به وجود می آید.

برای نگهداری عسل کافیست که بعد از هر بار مصرف، در ظرف را محکم ببندید و آن را در معرض دمای بسیار بالا یا بسیار پایین هم قرار ندهید.

نگهداری عسل در یخچال ضروری نیست و می توانید آن را در یک کمد یا انباری تاریک و دور از منابع حرارتی نگهداری کنید. دمای ایده آل برای نگهداری عسل بین 18 تا 27 درجه است.

منابع :

https://www.naturenates.com/does-honey-expire/

https://www.naturenates.com/does-honey-expire/

https://ask.usda.gov/s/article/How-long-can-you-store-honey

https://www.maeshoney.com/en/expiration-honey/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *