پوست و مو

درمان جوش صورت با طب سنتی

درمان جوش صورت در طب سنتی

درمان جوش صورت با طب سنتی

یکی از اختلالات پوستی رایج که خیلی از افراد از آن اظهار نارضایتی می‎کنند و گاهاً راه‎های غیرمعمول و ناسالمی را جهت رفع آن بکار می‎گیرند، به وجود آمدن جوش در بدن مخصوصاً صورت است. در این مقاله به بررسی علل بوجود آمدن این اختلال در پوست و راه‎های درمان آن از منظر طب سنتی و رفع آن خواهیم پرداخت.

چرا صورت جوش میزند ؟

دیدگاه طب سنتی در مورد ایجاد جوش صورت با طب رایج تفاوت می‎کند.

طب سنتی بر این اعتقاد است که وقتی جوش یا بثورات جلدی روی پوست صورت بروز می‎کند، این مسئله به نوعی با داخل بدن در ارتباط است چون پوست یک پوشاننده برای کل بدن است و اگر قرار باشد اتفاقی در اعضای داخل بدن بیفتد پوست فقط آن را نشان می‎دهد، یعنی با دیدن هر نوع جوش کوچکی روی صورت اولین کاری که پزشک طب سنتی انجام می‎دهد بررسی اندام های داخلی بدن است.

همان طور که می‎دانید بدن مواد زائد و فضولاتی دارد که باید دفع شود و بدن هوشمندانه برای سالم نگه داشتن معده، روده و… این مواد زائد را گاهی روی پوست می‎ریزد تا اعضای داخلی را سالم نگه دارد، بدن انسان یک سیستم فعال است که مواد غذایی را دریافت کرده، مواد مناسب را جذب و مواد اضافی را دفع می‎کند.

پس، از این دیدگاه، مسئله دفع مواد زائد انسان بسیار مهم است. البته راه‎های زیادی برای دفع این مواد وجود دارد. یکسری از مواد زائد باید از طریق مدفوع دفع شوند. برای داشتن پوست سالم باید سیستم گوارش سلامت و بدون درد باشد. خیلی از مواد دفعی بدن هم از طریق ادرار باید دفع شوند پس حتماً بررسی وضعیت کلیه و سیستم ادراری افراد باید مورد بررسی قرار گیرد. یکسری از مواد هم باید از طریق پوست دفع شوند.

عوامل به وجود آمدن جوش صورت از منظر طب سنتی

چربی پوست اولین مورد به وجود آمدن جوش صورت از نظر طب سنتی

چربی زیاد پوست، صورت و بدن از شایعترین عوامل ایجاد جوش است. ترشحات چربی وقتی برای خارج شدن از پوست مسیری نداشته باشند باعث تشکیل غده‎های چربی شده که گاهی با نرسیدن غده به سطح پوست باعث تشکیل جوش‎های زیر پوستی می‎شوند که در این باره باید به این نکته اشاره کنیم که برای متعادل کردن چربی پوست باید از مصرف مواد غذایی چرب به ویژه مواد غذایی که دمای ذوب بیش از دمای بدن یعنی ۳۷ درجه دارند خودداری کرد و همچنین موادی مانند سس مایونز شدیداً پرهیز نمایید. مواد قندی که در طول روز مصرف می‎کنیم مانند: نوشابه، انواع مربا، شربت‎ها و بویژه انواع شکلات وقتی وارد دستگاه گوارش می‏شوند کبد برای اینکه با بالا رفتن قند مقابله کند با ترشح آنزیمی قند اضافه را تبدیل به چربی می‎کند پس در مصرف انواع مواد قندی تجدید نظر کنید.

شیرینی جات علت اصلی به وجود آمدن جوش صورت از منظر طب سنتی

مصرف انواع شیرینی‎جات مصنوعی به ویژه شیرینی‎جات تازه و دارای خامه، گردو و انواع مغزها و شکلات باعث شدت این مشکل خواهد شد

اصلاح موهای زائد و نقش آن در به وجود آمدن جوش

گاهی اصلاح که به همراه در آوردن موهای زائد انجام می‎شود در اثر فشارهایی که به پوست وارد می‎شود پوست دچار التهاب می‎شود و بصورت جوش نمایان می‎شود .

استفاده از لوازم و مواد آرایشی

گاهی استفاده از مواد آرایشی و پاک نکردن اصولی این مواد و اکتفا به پاکسازی پوست با دستمال و حتی با آب بدون استفاده از مواد شوینده اسیدی و قلیایی محیطی را برای رشد این باکتری‎ها آماده می‎کند که باعث پیشرفت و یا ماندگاری بیشتر جوش‎ها می‎شود.

تماس موی سر با پوست و به وجود آمدن جوش صورت

گاهی پوست حساس بوده و با تماس موی سر با پوست صورت باکتری از مو به پوست منتقل و باعث جوش می‎شود مخصوصاً این مسئله در مورد افرادی که از موادی مانند روغن و ژل استفاده می‎کنند بیشتر دیده می‎شود.

تغییرات هورمونی

تولیـد و ترشح زیاد چربی در غدد که می‏تواند به علت ارثی بودن یا پرکاری تیروئید و یا که با توجه به سن بلوغ در خانم‎ها و آقایان که گاهی میزان هورمون در سطح طبیعی می‎باشد ولی پوست به این مقدار طبیعی نیز حساس است. بهم ریختگی هورمونی می‎تواند باعث ایجاد و تشدید جوش شود.

چاقی و اضافه وزن و به وجود آمدن جوش صورت

چاقی، اضافه وزن که از مواردی برای ابتلا به جوش بوده و همچنین علاقه به مصرف مواد چرب و پر انرژی که گاهی همراه با ادویه فراوان نیز هستند به ویژه خوردن غذاهای ساندویچی که حتی دیر هضم بوده و تولید یبوست در افراد می کنند را باید با جدیت هرچه تمام تر از برنامه غذایی روزانه حذف کرد.

جهت درمان یبوست میتوانید به مقاله “درمان یبوست در خانه توسط طب سنتی” مراجعه کنید.

تعریق زیاد

تعریق در فصل گرما و یا حضور در مناطق و یا محل‎هایی که باعث تعریق زیاد می‎شود و شستشو نکردن پوست بصورت منظم یکی دیگر از عوامل شایع جوش است.

نور ماوراء بنفش خورشید از علل به وجود آمدن جوش صورت

یکی دیگر از عوامل شایع تشدید جوش در تابستان نور خورشید است که توصیه می‎کنیم در این فصل از کلاه و یا نقاب‎هایی که بر روی پیشانی قرار می‎گیرد و نقش سایه بان برای پوست را دارد استفاده کنید تا کمتر نور ماوراء بنفش خورشید را جذب کنید.

استرش و تنش روحی

استرس‎های روحی یکی دیگر از عوامل ایجاد و تشدید این جوش‎ها هستند که باعث اختلال در دستگاه گوارش و از بین رفتن و ضایع شدن برخی مواد غذایی، ویتامین‎ها و همچنین باعث بیشتر شدن میل به خوردن مواد قندی می‎شود.

مشکلات کبد از علت های دیگر به وجود آمدن جوش صورت

غذاهای دیر هضم و چرب مانند تخم مرغ، ماکارونی و بسیاری غذاهای چرب و پر ادویه دیگر که نیازمند به ساعت هضم طولانی باشند شما را دچار مشکلات کبدی می‎کنند که مشکلات کبدی مانند کبد چرب در ایجاد و تشدید جوش صورت نقش مهمی دارد پس از مطلع شدن از این موضوع باید در صدد درمان این مشکلات باشید. جهت درمان کبد چرب میتوانید به مقاله “درمان کبد چرب در طب سنتی توسط دکتر خیراندیش” مراجعه کنید.

زندگی در مناطق با آب و هوای آلوده

زندگی در شهرهای بزرگی مانند تهران که درصد آلودگی در هوا بسیار زیاد است و با توجه به پوست چرب و خاصیت جذب هر نوع آلودگی موجود در هوا و همچنین مصرف آب‎های آلوده حتی جهت شستشوی پوست در ایجاد و تشدید جوش نقش مؤثری دارند.

میوهها، تنقلات، آجیل

میوه‎هایی مانند: موز، خرما، انگور، انجیر، انبه، خربزه، گرمک، طالبی، تنقلاتی مانند: چیپس، پفک، شکلات، کیک، بیسکویت، انواع بستنی، شیر موز، شیر انبه، مغز گردو، پسته، بادام زمینی، بادام هندی، تخمه آفتابگردان، انواع آجیل و انواع تنقلات چرب، شیرین و پر انرژی در ایجاد و تشدید جوش‎ها نقش دارند. پیشنهاد میشود هر چیزی را با مصلحات آن مصرف کنید تا دچار مشکلات اینگونه نشوید . برای داشتن اطلاعات بیشتر به مقاله “مزاج خوراکی‌ها ” مراجعه کنید.

یبوست از علل اصلی به وجود آمدن جوش صورت

یبوست یکی از عوامل شایع مشکلات پوستی مانند لکه و جوش صورت است که اگر دچار این مشکل هستید باید در ابتدا با تصحیح مواد غذایی سعی در رفع یبوست داشته باشید زیرا بسیاری از مواد چرب و مضر باید از طریق روده‎ها و دستگاه گوارش دفع شوند. سعی کنید یبوست را با طب سنتی درمان کنید. جهت این منظور به مقاله “درمان یبوست در خانه توسط طب سنتی” مراجعه کنید.

قهوه و نسکافه یکی دیگر از علت های به وجود آمدن جوش صورت

مصرف قهوه و نسکافه را به دلیل مقدار زیاد کافئین موجود در این مواد به حداقل برسانید.

رو بالشتی

روبالشتی هم که در طول شب تا صبح حدود ۸ ساعت با پوست ما در تماس است یکی دیگر از موارد آلوده است که باید در حفظ و بهداشت آن دقت بیشتری کرد.

راه های درمان جوش صورت با طب سنتی

ماسک بابونه را  برای درمان کامل جوش صورت فراموش نکنید

یک ماسک ساده وجود دارد که طب سنتی آن را به شدت توصیه می‎کند تا افراد روی جوش‎هایشان بگذارند و التهاب آن بهبود پیدا کند.

بابونه یک گیاه ضدالتهاب و روشن کننده بسیار خوبی است. می‎توان یک قاشق غذاخوری پودر گل بابونه را در یک لیوان آب جوش مانند چای دم کرد تا حالت لوسیون پیدا کند. هر روز می‎توان این محلول را با پنبه یا گوش پاک کن روی جوش‎ها مالید. اگر تعداد جوش‎ها زیاد باشد بهتر است کل صورت با این لوسیون شسته شود.

طریقه مصرف بابونه برای درمان جوش صورت در طب سنتی

بابونه را می‎توان بصورت بخور هم استفاده کرد.

سه قاشق غذاخوری پودر بابونه را در یک لیتر آب در حال جوش بریزید و وقتی بوی آن درآمد به روش معمول دستمال یا حوله‎ای روی سرتان بیندازید و چند دقیقه آن را بخور دهید. حواستان باشد بیشتر از هفته‎ای یک بار این کار را انجام ندهید چون انجام زیاد این کار می‎تواند باعث شلی پوست صورت شود. این بخور هم رنگ پوست را باز می‎کند و هم باکتری های پوست را از بین می برد و در اصل راه ایجاد آکنه را می‎بندد.

کرم بابونه نیز میتواند برای رفع جوش صورت موثر باشد . کرم های شرکت اکسیر حیات به صورت کاملا طبیعی تولید شده اند و میتوانید جهت خرید کرم بابونه از همین طریق اقدام کنید.

گیاه بابونه

راه های درمان جوش صورت با طب سنتی

برای درمان کامل جوش با گلاب اسپری کنید

اگر بعد از استفاده از این ماسک پوست همچنان چرب و مستعد آکنه باشد توصیه می‎شود از اسپری گلاب استفاده شود. گلاب برای پوست‎های چربی که منافذ پوست شان باز است و به اصطلاح پوست پرتقالی دارند مناسب است. این افراد بعد از بخور بابونه باید پوست را خشک و گلاب را روی پوست اسپری کنند، سپس اجازه دهند گلاب خودش خشک شود. عصاره گل سرخ، پوست را تقویت می‎کند و منافذ پوستی را می‎بندد، درنتیجه کم کم تولید چربی کاهش پیدا می کند.

وب سایت اکسیر حیات اقدام به تولید۳ گونه گلاب کرده است . گلاب سبک،گلاب سنگین و گلاب دوآتشه . تفاوت و ترکیب گلاب ها به شکل زیر میباشد :

گلاب سبک: مقداری گل محمدی + آب

گلاب سنگین: مقدار بیشتر گل محمدی + آب

گلاب دو آتشه: گل محمدی + گلاب

میتوانید جهت خرید گلاب سبک، خرید گلاب سنگین و خرید گلاب دوآتشه از طریق وب سایت اقدام کنید.

خواص گلاب برای پوست

راه های درمان جوش صورت با طب سنتی

هویج درمان کامل  جای جوش صورت

برای آن‎هایی که از جای جوش شکایت دارند پیشنهاد طب سنتی این است که طی روز از آب هویج زیاد استفاده کنند. هویج مدر است و با تنظیم قاعدگی رنگ پوست را شفاف می‎کند

ماسک هویج برای جوانسازی پوست

راه های درمان جوش صورت با طب سنتی

 درمان کامل  جوش صورت با جوانه گندم

جوانه گندم بصورت تازه و حتی خشک به دلیل فراوانی ویتامن های گروه ب و همچنین فیبر در درمان این مشکلات تأثیر بسیار داشته و توصیه می‎شود که تا پایان درمان از مصرف روزانه جوانه گندم و یا از خشک برای غذا و سالاد بهره ببرید همچنین می‎توان مقداری از پودر جوانه را به همراه  مقداری شیر کم چرب بصورت ماسک روی صورت قرار داده و قبل از خشک شدن ماسک پوست را شستشو کنید.

آرد جوانه گندم، کرم جوانه گندم و روغن جوانه گندم جز محصولات هستند که میتوانید به صورت طبیعی از وب سایت اکسیر حیات اقداه به تهیه آن ها کنید.

جوانه گندم

ممنوعات غذایی برای جوش صورت :

گوشت گاو، مرغ صنعتی، چای سبز و سیاه، انواع نوشابه، قند و شکر سفید، شیرینی مصنوعی تر و خشک، انواع سس ، روغن‎های نباتی و مایع و سرخ کردنی، نمک تصفیه شده و بسته‎بندی بازار، سوسیس، کالباس، همبرگر و سایر فست فودها، قهوه، نسکافه، غذاهای فریز شده، لبنیات حاوی مواد افزودنی، تنقلات مصنوعی (چیپس، پفک، شکلات مصنوعی و…)

محصولات مفید جهت درمان جوش صورت در طب سنتی

به طور مداوم مصفاهای خون را مصرف کنید. چای ترش، آلو، سماق، خاکشیر، انار را روزانه مصرف کنید تا خون شما صاف و تصفیه شود.

مصرف آرد هفت جوانه که مولتی ویتامین طبیعی برای بدن است. این آرد سرشار از ویتامین A و B است که برای پوست بسیار ضروری و مهم می‏باشد. جوانه‎های گندم، جو ساده و دوسر، لوبیا سفید، ماش، یونجه، نخود و شبدر تشکیل دهنده این آرد می‎باشند. روزانه 2 تا 3 قاشق غذاخوری را همراه با آب عسل و یا آبمیوه طبیعی و یا بهمراه غذا میل نمایید.

مصرف سکنجبین برای درمان کامل جوش صورت: هر شب بهمراه یک لیوان آب شربت درست کنید و میل نمایید. یکی از علت‎های اصلی جوش، مشکلات کبد است که با مداومت بر مصرف سکنجبین حل می‎شود.

این ماسک بسیار کمک کننده جهت از بردن و رفع جوش و جای آن خواهد بود.

وب سایت اکسیر حیات ارائه دهنده انواع محصولات ارگانیک و طبیعی میباشد. میتوانید تمامی محصولات برای درمان جوش صورت را یکجا مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *