پوست و مو

راه های پیشگیری و درمان خشکی پوست در خانه

درمان خشکی پوست در خانه

هفت درمان خانگی برای خشکی پوست + راه‌ های پیشگیری

این مقاله از وب سایت medicalnewstoday.com  توسط تیم ترجمه “ارگانیک شو” به رشته تحریر در آمده است و کاملا اختصاصی میباشد .

داشتن پوستی خشک به دلیل بالا رفتن سن، بیماری های پوستی یا عوامل زیست محیطی بسیار ناراحت کننده است. روشهای مختلفی برای درمان خانگی پوست خشک وجود دارد – اما کدام یک موثرترند؟ 

پوست خشک، پوستی است که در لایه بیرونی اش رطوبتی ندارد. اگر پوست خشک درمان نشود، ترک می خورد و عفونت می کند. مرطوب نگه داشتن پوست خشک مهم است اما شیوه های درمان غیرخانگی هزینه بر و بی اثرند. در این مقاله به برخی از روشهای خانگی درمان پوست خشک می پردازیم و به شواهد علمی پنهان در این روشها اشاره می کنیم. 

درمانهای خانگی برای پوست خشک

درمانهای خانگی مختلفی برای بهبود پوست خشک وجود دارد. بیشتر روشهای درمانی زیر را میتوان به عنوان مرطوب کننده  بکار برد. بهترین راه برای مصرف مرطوب کننده استفاده از آن بر روی پوست نمناک بعد از حمام و سپس خشک شدن آن است. 

استفاده از روغن دانه آفتابگردان برای پوست خشک

در تحقیقی موثق در سال 2013 مشخص شد که وقتی روغن دانه آفتابگردان  به عنوان مرطوب کننده روی پوست  دست داوطلبان آزمایش استفاده شد آبرسانی آن را بهبود بخشید. در همان تحقیق معلوم شد که روغن زیتون به پوست صدمه می زند و در نتیجه تمام روغنهای طبیعی برای مصرف به عنوان مرطوب کننده مناسب نیستند. 

استفاده از روغن نارگیل برای درمان پوست های خشک

یکی دیگر از روغنهای طبیعی که برای درمان خشکی پوست موثر است روغن نارگیل می باشد. داده های حاصل از تحقیقی در سال 2014 نشان می دهد که روغن نارگیل مانند وازلین برای درمان پوست خشک بی خطر و موثر است. روغن نارگیل به شدت آبرسانی به پوست را بهبود بخشیده و تعداد سلولهای لیپیدی ( چربی) را در سطح پوست افزایش می دهد. در تحقیقی که در سال 2016 انجام شد مشخص شد که روغن نارگیل دارای اسیدهای چرب اشباع شده است که خاصیت  نرم کنندگی دارند. نرم کننده روغن یا چربی ای است که با پر کردن شکافهای مابین پوست خشک، آن را مرطوب و باعث نرم شدنش می شود. 

درمان پوست خشک با حمام بلغور جو دو سر

بلغور جو دوسر یک ماده طبیعی است که به درمان پوست خشک کمک می کند. اضافه کردن پودر بلغور جودوسر به آب حمام یا استفاده از کرمهایی که حاوی جودوسر هستند، باعث بهبود پوست خشک می شود. در تحقیق صورت گرفته در سال 2015 نشان داده شد که عصاره بلغور جودوسر دارای خاصیت ضد التهاب و آنتی اکسیدانی است که به درمان پوست خشک کمک میکند. 

نوشیدن شیر برای درمان پوست خشک

شیر نیز باعث بهبود پوست خشک می شود. اما نه توسط ریختن آن بر روی پوست. رژیم غذایی حاوی شیر به درمان پوست خشک کمک می کند. در تحقیقات مشخص شده است که چربی موجود در شیر، به نام فسفولیپید، وقتی به رژیم غذایی موشها اضافه شود باعث درمان خشکی پوست در آنها میشود. برای آنکه مشخص شود آیا نوشیدن شیر همان تاثیر را بر روی پوست انسان دارد، به تحقیقات بیشتری نیاز است.  

عسل و درمان قطعی خشکی پوست

برخی تحقیقات ادعا می کنند که عسل برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی موثر است. از جمله خواص عسل عبارت است از:

 • مرطوب کننده
 • شفابخش
 • ضد التهاب

این ویژگی ها عسل را به عنوان گزینه ایده آلی برای درمان خانگی پوست خشک قرار می دهد. عسل کاملا طبیعی است و میتوان به طور مستقیم آن را روی پوست مالید. 

وب سایت “ارگانیک شو” ارائه دهنده بیش از ۴۰ نوع عسل خام و گرما ندیده میباشد . میتوانید جهت خرید عسل طبیعی از همین طریف اقدام کنید.

وازلین و تاثیر آن در پوست های خشک

وازلین که  به گلیسیرین هم معروف است، سالهاست که به عنوان مرطوب کننده به کار می رود. در تحقیق صورت گرفته در سال 2017 نشان داده شد که پوست  افراد مسن تر بعد از مصرف وازلین بهبود می یابد. این یافته استفاده  وازلین را به عنوان یک شیوه درمانی برای پوست خشک  به خصوص به علت بالا رفتن سن، تایید می کند. 

آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا باعث بهبود پوست خشک می شود. فردی که دست و پای خشکی دارد، میتواند از ژل آلوئه ورا استفاده کند و قسمتهای آسیب دیده را با جوراب یا دستکش بپوشاند. برخی ترجیح میدهند قبل از خواب این کار را انجام دهند تا ژل در طول شب روی پوستشان بماند. اگر عضو دیگری از بدنتان دارای پوست خشک است، مالیدن ژل آلوئه ورا بر روی آن تاثیرات مشابهی دارد. همچنین پیشنهاد میشود ، از کرم آلوئه ورا که بدون مواد شیمایی تولید شده است استفاده کنید.

چگونه از بروز خشکی پوست پیشگیری کنیم ؟

استفاده از نرم کننده و مرطوب کننده بعد از حمام کردن از ایجاد خشکی در پوست جلوگیری می کند. افراد همچنین میتوانند با جلوگیری از انجام کارهایی که خارش و خشکی پوست را تحریک می کنند، از ایجاد پوست خشک جلوگیری کنند:

 • خاراندن پوست
 • قرار گرفتن در معرض تهویه هوای شدید
 • اصلاح کردن با استفاده از تیغ تیز یا بدون ژل اصلاح
 • دوش گرفتن پی در پی
 • مالیدن شدید پوست به هنگام خشک کردن آن با حوله
 • دوش گرفتن با آب بسیار داغ
 • استفاده از لوسیونهای حاوی الکل
 • پوشیدن لباسهای تنگی که با پوست تماس دارند
 • تماس مکرر با شوینده ها
 • نشستن در کنار منبع مستقیم گرما مانند بخاری یا آتش
 • قرار گرفتن در محیط بیرون بدون پوشاندن پوست در شرایط طوفانی

چه زمانی برای پوست خشک به پزشک مراجعه کنیم

اگر عوامل محیطی یا بالا رفتن سن علت خشکی پوست شما نیست، ممکن است بیماری پوستی داشته باشید. اگر مشکوک هستید باید حتما با دکتر مشورت کنید. اگر درمانهای خانگی و مرطوب کننده های موجود در بازار علایم پوست خشک را بهبود نبخشید، میتوانید با دکتر داروساز درباره داروهایی که نیاز به نسخه پزشک ندارند، مشورت کنید. 

مرطوب نگه داشتن پوست و درمان خشکی آن در اسرع وقت اهمیت دارد . اگر پوست خشک درمان نشود، منجر به موارد زیر میشود : 

 • قرمز شدن
 • خونریزی
 • عفونت باکتریایی

قرمزی، ورم، یا چرک نشان دهنده عفونت باکتریایی است. اگر کسی مشکوک به عفونت پوستی است، باید هر چه سریعتر پیش پزشک برود.

جهت خرید کلیه محصولات مربوط به خشکی پوست میتوانید به صفحه ” محصولات آبرسان ” مراجعه کنید.

جهت مطالعه نسخه اصلی این مقالات میتوانید از طریق لینک medicalnewstoday.com مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *