پوست و مو

درمان های خانگی برای چین و چروک و پیری زودرس

درمان پیری زودرس و چین و چروک صورت

درمان های خانگی برای جلوگیری از پیری زودرس و چین و چروک

این مقاله از وب سایت های thehealthy.com و .aad.org و timesnownews.com توسط تیم ترجمه “ارگانیک شو” به رشته تحریر در آمده است و کاملا اختصاصی میباشد .

هر فردی به دلیل بالا رفتن سن چروکهایی در پوستش ظاهر می شود. چروکها معمولا در ناحیه صورت، گردن، و دستان بوجود می آیند. گاهی اوقات ژنتیک نقش مهمی در ایجاد چین و چروک بازی می کند. 

چین و چروک به  تاخوردگی و ناهمواری های روی پوست گفته می شود که در اثر کمبود رطوبت و خاصیت کشسانی پوست ایجاد می شوند. چین و چروک به تدریج در سنین پیری بوجود می آید اما به دلیل سبک زندگی مدرن، افراد سنین پایین تر نیز قربانی آن می شوند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آلودگی هوا، سیگار کشیدن، کمبود خواب، و غیره به عنوان عامل اصلی ایجاد چین و چروک شناخته می شود. 

علل ایجاد چین و چروک صورت

سن: با بالا رفتن سن، چین و چروکها بیشتر در پوست نمایان می شوند. وقتی پیر می شویم، پوست ما شل و شکننده می شود و به دلیل خشک تر شدن، بیشتر چین میخورد.

قرار گرفتن در معرض خورشید: قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید بزرگترین علت ایجاد چین و چروک پوستی است

سیگار کشیدن: سیگار کشیدن نیز با افزایش شتاب پیر شدن پوست باعث چین خوردگی آن می شود

حالات صورت: حرکات صورت مانند تنگ کردن چشم، و خندیدن نیز باعث چین و چروک پوستی می شود

سایر عوامل ایجاد چین و چروک عبارتند از:

 • کمبود خواب
 • نداشتن رژیم غذایی متعادل
 • استرس
 • آلودگی هوا 
 • استفاده بیش از حد از لوازم آرایشی

انواع چین و چروک صورت

خطوط ریز پوست شما انواع مختلفی دارند. در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • چروک های آتروفی: این چروکها بیشتر روی صورت و سایر قسمتهای بدن ایجاد می شوند. آنها عمدتا در اثر قرارگیری بیش از اندازه در زیر خورشید بوجود می آیند. 
 • چین و چروک دائمی و الاستیک: این چروکهای دائمی در ناحیه گونه، لب، و گردن مشاهده می شوند. آنها با بالا رفتن سن عمیق تر می شوند. سیگار کشیدن و قرارگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید از جمله عوامل بوجود آورنده آن هستند. 
 • چروک های پنجه کلاغی: این چروکها در اثر حرکتهای صورت اعم از خندیدن، اخم کردن و ریز کردن چشمها ایجاد می شوند و در ناحیه پیشانه و گوشه چشمها شکل می گیرند.
 • چین های گرانشی: این چروکها با بالا رفتن سن به طور طبیعی شکل می گیرند. آنها نتیجه پیرتر شدن پوست ما هستند  زیرا در اثر پیری پوست خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد و چین خورده می شود.

 چند درمان خانگی برای چین و چروک صورت

برای کاهش چین و چروک میتوانید از درمانهای خانگی زیر استفاده کنید: 

 • آلوئه ورا برای درمان چین و چروک صورت

استفاده از آلوئه ورا به مدت 90 روز به دلیل خواص درمانی و سرشار بودن آن از ویتامین ای به کاهش چین و چروکها کمک می کند. 

 • سفیده تخم مرغ و درمان چین و چروک صورت

تخم مرغ برای پوست معجزه است و  ترکیبات ویتامینی و پروتئینی موجود در آن از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند. سفیده تخم مرغ باعث کشیده شدن پوست شده و چربی اضافی را از روی پوست جذب می کند. بعد از پاک کردن صورت سفیده تخم مرغ را به طور مستقیم روی آن بمالید و بعد از خشک شدن با آب ولرم بشویید.  

 • تاثیر روغن نارگیل در چین و چروک صورت

استفاده مرتب از روغن نارگیل باعث کمک به محو شدن چین و چروکها می شود و میتواند به عنوان یک عامل رطوبت رسان هم عمل کند. همچنین خاصیت کشسانی پوست را احیا می کند. پس از مالیدن روغن نارگیل  روی قسمتهای آسیب دیده تا صبح صبر کنید سپس بشویید

 • درمان چین و چروک صورت با ماسک موز

ویتامین آ موجود در موز به محو شدن نقاط تیره رنگ کمک کرده و از روند پیری جلوگیری می کند. موز همچنین باعث آب رسانی کامل به سلولهای پوست می شود. میتوانید به مدت 15 تا 20 دقیقه موز له شده را روی پوست بمالید و سپس با آب گرم بشویید. 

 • تاثیر روغن زیتون در چین و چروک صورت

اگر میخواهید پوست نرمتری داشته باشید، روغن زیتون دوست خوبی برای شماست. روغن زیتون روش خوبی برای درمان چین و چروکهاست و به شکل موثری به رفع خطوط ریز کمک می کند. روغن زیتون میزان کلاژن پوست را افزایش می دهد. ماساژ دادن چند قطره روغن زیتون روی پوست قبل از خواب و سپس تمیز کردن آن با حوله برای درمان چین و چروک مفید است.

 • تاثیر کرم خیار در چین و چروک صورت

کرم خیار به دلیل داشتن آب، ویتامین و مواد معدنی به آبرسانی پوست کمک و از آن در برابر خشکی محافظت می کند. همچنین ماسک خیار بسیار موثر خواهد بود. جهت تهیه ماسک ، خیار را رنده کنید و عصاره آن را بگیرید . عصاره را روی صورتتان بمالید و سپس با آب بشویید. 

10 روش برای پیشگیری از پیری زودرس پوست صورت

عوامل زیادی باعث پیر شدن پوست می شوند که ماهیچ دخالتی در آنها نداریم. چیزی که از عهده کنترل ما خارج است روند طبیعی پیری است. با انجام چند اقدام پیشگیرانه میتوانیم عوارض بالا رفتن سن بر روی پوست را کاهش دهیم

۱ – هر روز از پوست خود در برابر خورشید محافظت کنید. چه کل روز را در کنار ساحل بگذرانید یا برای خرید به بیرون بروید، محافظت از پوست ضروری است. شما میتوانید با پوشیدن لباسهای محافظت کننده در برابر خورشید از جمله تیشرت سبک و آستین بلند، شوار، کلاه لبه دار و پهن، عینک آفتابی یو وی، و  استفاده از کرم ضد آفتاب با اس پی اف 30 یا بالاتر از پوستتان مراقبت کنید. باید هر روز روی آن قسمت از پوست که با لباس پوشانده نمی شود ضد آفتاب بزنید. 

وب سایت “ارگانیک شو” ارائه دهنده انواع کرم های گیاهی میباشد. میتوانید کرم ضد آفتاب گیاهی را از همین طریق تهیه کنید.

۲ – به جای آفتاب گرفتن کرم برنز کننده بزنید. هر بار که حمام آفتاب میگیرید، پوستتان را دچار پیری زودرس می کنید. این موضوع در مورد آفتاب گرفتن زیر نور خورشید، یا سایر تجهیزات برنز کننده صدق می کند. همه آنها پرتوهای مضر فرابنفش از خود ساطع می کنند که به پیرشدن پوست سرعت می دهند. 

میتوانید از کرم هویج جهت برنزه کردن پوست استفاده کنید.

۳ – سیگار کشیدن را ترک کنید. سیگار کشیدن روند پیری پوست را افزایش می دهد. باعث ایجاد چین و چروک و پوستی بدرنگ می شود.

۴ – از منقبض کردن عضلات صورت خود خودداری کنید. وقتی با صورت خود ابراز احساسات می کنید ماهیچه های صورتتان را منقبض میکنید. اگر به مدت چند سال همان ماهیچه ها را منقبض کنید، این خطوط عمیق می شوند. استفاده از عینک آفتابی به کاهش خطوط ایجاد شده در اثر تنگ شدن چشم کمک می کنند.

۵ – رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید. یافته های حاصل از تحقیقات نشان می دهد که خوردن غذاهای سرشار از میوه ها و سبزیجات تازه از آسیبی که منجر به پیری زودرس پوست می شوند، جلوگیری می کنند. یافته ها همچنین نشان می دهند که رژیم غذایی حاوی شکر یا سایر کربوهیدارتهای تصفیه شده باعث افزایش یافتن سرعت پیری پوست می شود.  

۶ – بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. ورزش ملایم باعث بهبود جریان گردش خون و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. در نتیجه به پوستتان ظاهری جوانتر می دهد.

۷ – پوستتان را به آرامی تمیز کنید. سابیدن پوست باعث خراشیدن آن می شود. خراش خوردن پوست سرعت پیرشدن آن را بالا می برد. شستن آرام به پاک کردن آلودگی، آرایش و سایر مواد بدون تحریک کردن آن کمک می کند.

میتوانید جهت این امر از مقاله “ پاک کننده و لایه بردارهای طبیعی ” کمک بگیرید.

۸ – صورتتان را دوبار در روز و بعد از عرق کردن شدید بشویید. تعرق ، بخصوص در زمان پوشیدن کلاه، پوست را تحریک میکند بنابراین باید بلافاصله بعد از عرق کردن پوستتان را بشویید. 

۹ – هر روز از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. کرم مرطوب کننده آب را در داخل پوست محبوس می کند و به آن ظاهری جوانتر می بخشد. 

میتوانید جهت خرید محصولات آبرسان طبیعی از طریق وب سایت اقدام کنید.

۱۰ – از مصرف کرمهایی که باعث ایجاد حس سوزش در پوست می شوند خودداری کنید. وقتی پوستتان می سوزد، به معنی آن است که تحریک شده و تحریک شدن آن را پیرتر نشان می دهد. 

چند درمان طبیعی برای جلوگیری از پیر شدن پوست

داروخانه ها پر از محصولاتی هستند که ادعا می کنند مشکل پیری پوست را حل می کنند اما بهترین درمانها، درمانهای طبیعی اند. 

 • آب و تاثیر آن در جلوگیری از پیر شدن پوست

 از آنجایی که شصت درصد از بدن ما از آب ساخته شده منطقی است که نوشیدن مقادیر کافی آب به طول عمرمان اضافه می کند. نوشیدن آب کافی با مرطوب و روان نگه داشتن دستگاه گوارش مان به روند هضم غذا، رساندن مواد مغذی به سلولهای بدن و پس دادن ضایعات کمک می کند. تفاوت مابین آب نوشیدن و آب ننوشیدن مانند نگاه کردن به یک انگور تازه و یک کشمش خشک شده است. 

 • پروبیوتیکها

پروبیوتکهای باکتری های مفید روده هستند که فواید زیادی در یک رژیم غذایی سالم دارند، از تقویت سیستم ایمنی بدن گرفته تا تولید برخی ویتامین ها. تحقیقات همچنین نشان داده اند که پروبیوتیکها به بهبود برخی بیماری های پوستی مانند اگزما،ارتقای سلامت مجاری ادراری و حتی کاهش علایم آلرژی کمک می کنند. شما میتوانید پروبیوتیکها را با مصرف غذاهایی مانند ماست، کیمچی، کلم ترشی و کفیر یا استفاده از مکمل های بدون نیاز به نسخه پزشک دریافت کنید. 

جهت داشتن اطلاعات بیشتر پیرامون تقویت سیستم ایمنی بدن ، پیشنهاد میشود حتما مقاله ” تقویت سیستم ایمنی بدن در طب سنتی ” را مطالعه کنید.

 • پپتیدهای کلاژن

کلاژن یکی از مواد اصلی در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست است که به طور طبیعی در بدن – در مفاصل، استخوانها، ماهیچه ها و تاندونها وجود دارد. کلاژن پروتئین اصلی بدن است که بافتها را به همدیگر متصل می کند و همچنین به عنوان داربست یا ساختار حمایتی بدن نیز از آن نام برده می شود. تنها مشکل آن است که با بالارفتن سن تولید کلاژن در بدن کاهش می یابد و باعث نشان دادن آثار فیزیکی پیری از جمله چروک شدن پوست می شود. استفاده از مکملهای کلاژنی یا مصرف منبع پروتئینی غنی از پرولین و  گلیسین باعث افزایش تولید کلاژن در بدن می شود. 

میتوانید از محصولات کلاژن ساز دیدن کنید.

 • زردچوبه

این ادویه طلایی که باعث زردی رنگ پودر کاری می شود، دارای فواید ضد پیری فراوان از جمله کاهش التهاب و آنتی اکسیدان محافظتی قوی است. ماده فعال موجود در آن به نام کورکومین زوال ذهنی را کند می کند. به بیان دیگر، اگر میخواهید در طول عمر خود ذهن پویایی داشته باشید، زردچوبه مصرف کنید. مطالعات همچنین نشان می دهد که زردچوبه برای درمان بسیاری  از بیماری های مزمن مرتبط با پیری مانند بیماری های قلبی، آلزایمر، دیابت و سرطان مفید است.

 • ویتامین د

اگر از قرارگیری در معرض خورشید اجتناب می کنید، یعنی ویتامین د کافی در بدنتان تولید نمی شود. ویتامین د ویتامینی  است که نقش کلیدی در تمام اندامهای بدن بازی می کند. برای پیشگیری و درمان بیماری های قلبی، پوکی استخوان، درد و ضعف عضلانی، درد مفاصل، مشکلات حافظه، پیشگیری از سرماخوردگی و آنفلوانزا و همچنین پیشگیری از سرطان و موارد دیگر، سطح بهینه ویتامین د در خون باید حدود 120 نانومول باشد. افراد مسن تر ویتامین د کمتری نسبت به جوانان در بدن خود تولید می کنند و در نتیجه نیاز دارند مکملهای آن را مصرف کنند 

 • روغن نارگیل

روغن نارگیل فواید زیادی دارد و سرشار از مواد مغذی است و مردم سراسر دنیا از آن به عنوان یک روش درمانی طبیعی برای بیماریهای زیادی استفاده می کنند. روغن نارگیل منبع خوبی از آنتی اکسیدان است که به مقابله با بیماری هایی چون سرطان، بیماری قلبی، درد و تورم مفاصل، و پیری کمک می کند. باید دقت داشت که نباید به دلیل بالا رفتن کلسترول LDL در مصرف آن در غذاها زیاده روی کرد اما برای تغییر طعم غذا به برخی از غذاها میتوان آن را افزود. 

 • اسیدهای چرب امگا 3

این چربی مفید برای سلامتی اهمیت دارد و از جمله فواید آن می توان به بهبود بینایی، عملکرد مغز، و سلامت قلب و مقابله با افسردگی و اضطراب اشاره کرد. امگا سه  که به طور طبیعی در ماهی های چرب مانند سالمون، تن، و ساردین و همچنین در منابع دیگری مانند دانه های چیا، گردو و تخم کتان نیز یافت می شود به کاهش تورم ، بهبود سلامت قلب و حفظ پوستی سالم کمک می کند. امگا سه همچنین برای عملکرد مغز بسیار مهم است و تحقیقات نشان می دهند که مصرف مکملهای امگا سه در دوران بارداری برای رشد مغز جنین و بهبود بینایی او اهمیت دارد. توصیه می شود روزانه دو تا سه گرم امگا سه مصرف کنید. 

کینوا که محصول کشور پرو میباشد منبع غنی از امگا ۳ میباشد. میتوانید جهت آشنایی بیشتر با این محصول به صفحه ” خرید کینوا ” مراجعه کنید.

 • چای سبز

قرنهاست که درمانگران از این نوشیدنی به عنوان اکسیر طول عمر استفاده می کنند. افرادی که به طور مرتب چای سبز مصرف می کنند در معرض خطر کمتری برای ابتلا به بیماری قلبی و مرگ زودهنگام هستند. به علاوه چای سبز باعث افزایش عملکرد مغز و تقویت حافظه و افزایش توجه می شود. روزانه به جای قهوه یک تا دو لیوان چای سبز بنوشید.

 • شکلات تلخ و نقش آن در جلوگیری از پیری پوست

شاید یکی از جذاب ترین درمانهای ضد پیری ، شکلات تلخ است که آنتی اکسیدانهای زیادی دارد. آنتی اکسیدانهای موجود در شکلات تلخ – که اکثرا فلاونوئید هستند، از زوال عقلی جلوگیری می کنند.  مصرف مرتب شکلات تلخ با کاهش چروکهای پوستی ، محافظت از پوست در برابر نور خورشید و افزایش خاصیت کشسانی ، تاثیر مثبتی بر روی پوست دارد.

محصولات آنتی اکسیدان را میتوانید در اینجا مشاهده کنید.

 • بلوبری

بلوبری حاوی آنتی اکسیدانهایی به نام   آنتوسیانین هستند که با پیری مقابله می کنند، و دارای خواص ضد التهاب فراوانی هستند. به علاوه بلوبری باعث افزایش سیگنال دهی مغز می شود و حافظه را  به دلیل به تعادل رساندن سطوح گلوکزی آن بهبود می بخشد. مصرف بلوبری ریسک حمله قلبی را در زنان تا 32 درصد پایین می آورد. 

 • روغن شاهدانه

شاید در مورد خواص کاهش اضطراب و خواب آوری روغن شاهدانه شنیده باشید اما آیا میدانستید که روغن شاهدانه باعث ارتقای گردش خون، کاهش بیماری قلبی و فشار خون مرتبط با پیری می شود؟

 • روغن هسته انگور

این روغن، نیز به عنوان یک درمان ضد پیری عمل می کند. روغن هسته انگور در صورت اضافه شدن به نرم کننده ها، تارهای مو را تقویت می کند و به عنوان یک پاک کننده آرایش طبیعی مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین به  دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدان به کاهش خطوط ریز کمک می کند. روغن هسته انگور سرشار از ویتامین ای است . ویتامین ای آنتی اکسیدانی است که باعث جلوگیری از بیماری قلبی می شود. اضافه کردن آن به کرم مرطوب کننده توصیه می شود. 

جهت خرید کلیه محصولات طبیعی مربوط به چین و چروک پوست میتوانید به صفحه “ محصولات رفع چین و چروک ” مراجعه کنید.

جهت مطالعه نسخه اصلی این مقالات میتوانید به لینک های timesnownews.com و aad.org و thehealthy.com مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *