مقاله های کندو عسل

نحوه تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

نحوه تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

نحوه تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

امروزه عسل تقلبی و ناخالص در بازار به امری عادی تبدیل شده اند . متاسفانه اعتماد به برچسب “عسل خالص” بسیار سخت و مشکل است.با استفاده چندتا از آزمون های که در زیر بیان میکنیم ، می توانید یک حدس خوب در مورد اینکه آیا عسل خالص است یا نه بدست بیاورید. قبل خواندن تست تشخیص عسل طبیعی بیان چند نکته الزامیست.

ملاک انتخاب عسل خوب چیست ؟

برای مصرف کننده ی عادی یک راه بیشتر برای شناسایی عسل وجود ندارد؛ آن هم استفاده از حواس است. یعنی با چشم، شکل ظاهری عسل را ارزیابی، با بینی بو و با زبان مزه کرده و اگر مجموعه این عوامل مناسب بود و عسل عطر و طعم گل ها را داشت، عسل طبیعی است و ارزش دارد که بهای آن را در حد معقول پرداخت. البته نا گفته نماند که مطمئن ترین راه انجام آزمایش توسط آزمایشگاه میباشد.

عسل طبیعی رس می کند ( شکرک می زند ) :

رس زدن به معنای رسوب کردن و کدر شدن عسل است. عسل طبیعی به دلیل داشتن دیاستاز بعد از مدتی تهنشین میشود و رس میزند؛ یعنی ذرات قند عسل متبلور میشود و عسل مانند روغن نباتی سفت می شود. تفاوت آن با شکرک زدن که در مربا ایجاد میشود این است که بلورهای عسل رس زده خیلی ریز تر از بلورهای مربای شکرک زده می باشد. به طور کلی همه عسل های خالص شکرک می زنند ولی مدت زمان لازم برای شکرک زدن عسل های مختلف با هم فرق می کند. بنابراین اگر عسلی که خریداری کرده اید عسل طبیعی ، خالص و اصیل باشد حتما شکرک خواهد زد ولی زمان شکرک زدن آن بسته به گل هایی که عسل از آنها بدست آمده است متفاوت خواهد بود. و از یک ساعت تا شاید یکی دو سال متغیر باشد. دکتر شهرستانی – پدر علم زنبور ایران – می گوید: عسلی که شکرک بزند حتما خالص است و عسلی که شکرک نزند ممکن است خالص یا ناخالص باشد . اگر همچنان دنبال داشتن اطلاعات بیشتر در مورد شکرک زدن میباشید بهتر است به مقاله ” شکرک زدن عسل ” مراجعه کنید .

چرا عسل شکرک میزند؟
علت شکرک زدن عسل

علت شکرک نزدن عسل های موجود در بازار چیست؟

برای جلوگیری از تبلور عسل معمولا کارخانه های بسته بندی کننده ، عملیاتی از قبیل حرارت دادن، افزودن کمی جوهر لیمو در هر تن و غیره روی عسل انجام می دهند که در همه این موارد به خاطر وارد شدن ناخالصی در مجموعه قند های موجود، پدیده ی بلورین شدن به تاخیر می افتد.

تست قیمت عسل طبیعی :

عسلی که قیمت واحد هر کیلو از آن زیر ۸۰ هزار تومان باشد – البته خرده فروشی ، تابستان ۱۳۹۹ – با احتمال بسیار بسیار زیاد تقلبی است زیرا هزینه تولید یک کیلو عسل طبیعی بیشتر از این مقدار می باشد.  بنابراین کلیه عسل هایی که قیمت یک کیلو از آن کمتر از ۸۰ هزار تومان است ، مانند عسل هایی که به نام … و چینی بازار را فراگرفته اند بی شک تقلبی ، صنعتی یا شبه طبیعی هستند. البته فراموش نکنیم که گران بودن عسل هم حتما نشانه کیفیت بالای آن نیست و فریب تبلیغات را هم نخورید.

انواع عسل غیرطبیعی یا تقلبی :

عسل تغذیه‌ای

در این روش کندودار در کنار تغذیه زنبوران از شهد گل‌ها و گیاهان، آن‌ها را با انواع مواد مصنوعی مانند شکر، قند، شیره خرما و یا حتی شیرین‌کننده‌های صنعتی مانند ساخارین تغذیه می‌کند. در این حالت عسل را زنبور تولید می‌کند اما منبع شهد طبیعی نیست.

عسل مخلوط

در این روش فروشنده و یا زنبوردار برای اینکه حجم عسل را زیاد کند، عسل را مستقیما با مواد گلوکزی (شربت قند و شکر) و یا شیره‌ی میوه‌ها مخلوط می‌کند و به عنوان عسل خالص عرضه می‌کند.

عسل کاملا تقلبی

 در این شیوه عسل حاصل شده به طور کامل مصنوعی بوده و از تغلیظ شیره‌ی برخی از میوه‌ها مانند خرما، توت و حتی گاهی ملاس چغندر یا از حرارت دادن مواد گلوکزی ( شربت قند) و مواد نشاسته‌ای برای قوام آن ساخته می‌شود.

پیشنهاد میشود جهت مشاهده و مقایسه بیش از ۱۵ نوع عسل کاملا ارگانیک و همچنین ۲۰ نوع از بهترین عسل های خام و حرارت ندیده به لینک ”  خرید عسل ارگانیک ” مراجعه کنید.

ویژگی های عسل های طبیعی

عسل خام حرارت ندیده عسل حرارت ندیده ضمانت بازگشت وجه ضمانت بازگشت وجه طبیعی و خالص طبیعی و خالص نتیجه آزمایشات عسل های زنبورداران دارای آزمایشگاه
عسل خام حرارت ندیده عسل حرارت ندیده ضمانت بازگشت وجه ضمانت بازگشت وجه طبیعی و خالص طبیعی و خالص نتیجه آزمایشات عسل های زنبورداران دارای آزمایشگاه

چگونه عسل طبیعی را از تقلبی در منزل تشخیص دهیم ؟

توجه : هیچ کدام از روش های گفته شده قطعی نیست و بهترین راه آزمایشگاه میباشد. همچنین خرید از یک مرکز معتبر میتواند راه حل مناسبی باشد.

تست سرعت حل شدن عسل در آب : راهی ساده برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید، چنانچه به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبی است، ولی اگر عسل هنگام ریختن، در آب حل شود، از مطلوبیت و خلوص کمتر و رطوبت بالاتری برخوردار است.

تشخیص عسل تقلبی و عسل اصلی

تست تعویض ظروف عسل ، راه دوم تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

عسل را درون ظرف ریخته و بعد آن را درون ظرف دیگر ریخته بصورت آنی و اگر درون ظرف پر از حباب شد نشانه طبیعی بودن عسل است.

ساده ترین راه تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

این روش جزء راحت ترین و آسان ترین روشهای آنالیز عسل است که یه کمک چند مواد آزمایشگاهی میتوان به شکری بودن وتقلبی بودن عسل پی ببرد به طوری که یک گرم ید و سه گرم یدید پتاسم را در ۵۰ میلی گرم آب مقطر حل نمایید این مواد را میتوانید از فروشندگان لوازم آزمایشگاهی تهیه نمائید پس از مخلوط کردن مواد , مقدار کمی از عسلتان رادر داخل یک شیشه کوچک ریخته)همانند تصویر بالا ( و چند قطره از این محلولتان را به آن بیفزائید و خوب مخلوط نمایید پس از چند ثانیه اگر رنگ عسلتان تیره شد نشان میدهد که عسلتان تقلبی و یا حاوی مقدار زیادی شکر میباشد و اگر رنگ عسل تغییری نیافت نشان دهنده خلوص بالای عسل است . این یک انالیز ساده به کمک مواد ازمایشگاهی است که همه میتوانند ان را انجام بدهند شایان ذکر است که علت تغییر رنگ عسل واکنش شکر)ساکارز( یه یدور پتاسیم میباشد که آن را به رنگ ید که رنگ ارغوانی دارد تغییر میدهدو نشانگر مقادیر زیاد شکر در نمونه شما میباشد.

تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی به وسیله نور :

هر چقدر هم که رنگ عسل طبیعی روشن باشد، نمی توان از پشت شیشه آن چیزی را مشاهده نمود. به دلیل کلوئیدی بودن عسل طبیعی، نور به طور مستقیم از آن عبور نکرده و تصاویری که از پشت شیشه دیده می شود بسیار ناواضح و نامشخص است، در صورتی که عسل تقلبی که از باتکا گلوکز تجاری تهیه شده مانند شیشه رنگی عمل کرده و به راحتی می توان اشیا را از پشت آن دید.

تشخیص عسل تقلبی و عسل اصلی

تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی به وسیله ید :

اگر شما ید در خانه دارید، مقداری عسل را با آب مخلوط وبه آن چند قطره ید اضافه کنید ، اگر محلول به رنگ آبی در آید ، عسل تقلبی است که با نوعی از نشاسته یا آرد مخلوط شده است.

تست تشخیص عسل طبیعی از تقلبی به وسیله رطوبت و دستمال کاغذی

یک قطره عسل بر یک دستمال کاغذی یا یک حوله کاغذی بریزید ، اگر عسل خالص باشد جذب دستمال کاغذی نمی شود اما اگر عسل با آب رقیق شده باشد اثرات رطوبت و جذب شدگی بر دستمال نمایان می شود.

تشخیص عسل تقلبی و عسل اصلی

تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی به وسیله بو :

اگر درپوش عسل مدتی بسته باشد، هنگام باز کردن درپوش بو و رایحه مطبوع عسل طبیعی را می توانید استشمام کنید. هر نوع عسل طبیعی بویی متناسب با گل استحصال شده از آن دارد. عسلی که بوی خاصی ندارد کمی مشکوک به تقلبی است.

تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی با نون تست

اگر عسل طبیعی را روی نان تست بمالید نان بعد از چند دقیقه سفت می شود اما اگر عسل تقلبی روی نان مالیده شود نان نمدار خواهد شد.

تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی با کبریت

اگر یک کبریت را روشن کرده و داخل عسل بیاندازید می توانید تشخیص دهید که آیا عسل طبیعی است یا تقلبی؛ اگر کبریت روشن موجب آتش گرفتن عسل شد یعنی عسل طبیعی است ولی اگر عسل تقلبی باشد به سادگی آتش نمیگیرد.

توصیه هایی به مصرف کنندگان عسل

مصرف کنندگان باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر می خواهند عسل را همراه با محلول های گرمی مانند آب جوش، شیر، فرنی و جوشانده های گیاهان دارویی مصرف کنند حتما پس از ولرم شدن، عسل را به آنها بیفزایند تا خاصیت درمانی عسل محفوظ بماند. عطر و طعم عسل مانند رنگ آن متناسب با گیاهی است که زنبور عسل از آن شهد فراهم آورده است. در مناطق مختلف عسل با غلظت های گوناگون به دست می آید و این تفاوت نمی تواند عاملی تعیین کننده برای شناسایی کیفیت عسل باشد؛ مثلا عسل هایی که در مناطق مرطوب به دست می آید، بیش تر دارای غلظت کم است. در مقابل عسل هایی که از مناطق کوهستانی به دست می آید دارای غلظت بالایی است. رنگ عسل نیز بستگی به نوع شهدی دارد که زنبور عسل از آن شهد جمع آوری کرده و از رنگ زرد بسیار روشن تا قرمز تیره و حتی سیاه متغییر است. هم چنین منطقه ی جغرافیایی و شرایط آب و هوایی در تعیین رنگ عسل موثر بوده بنابراین رنگ عسل مانند غلظت آن نمی تواند عاملی تعیین کننده برای شناسایی کیفیت عسل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *