بیماری ها و راه های درمان آن ها

معرفی روغن های ضد درد برای مفاصل

معرفی روغن های ضد درد برای مفاصل

بهترین روغن های گیاهی برای درد مفاصل

این مقاله از وب سایت healthline.com  توسط تیم ترجمه “ارگانیک شو” تهیه شده است و کاملا اختصاصی میباشد .

آیا به دنبال روشی طبیعی برای تسکین درد خود هستید ؟ روغنهای گیاهی میتوانند دوای درد شما باشند. روغن های گیاهی ترکیبات طبیعی ای هستند که در گلبرگها، ساقه ها، ریشه ها و پوسته گیاهان یافت می شوند. آنها معمولا در طی فرایند تقطیر با بخار آب گرفته می شوند. 

هر روغنی رایحه و خواص خود را دارد و میتواند به تنهایی یا در ترکیب با سایر روغنها استفاده شود. روغنهایی که در نتیجه ی تکنیک قدیمی به دست می آیند در بهبود دردهای فیزیکی، روانی و احساسی موثرند.

روغنهای گیاهی موثر در تسکین درد

محققان شواهدی را یافته اند که نشان می دهد برخی روغنها در درمان علایم برخی بیماری ها موثرند از جمله : 

 • التهاب 
 • سردرد
 • افسردگی
 • اختلالات خواب
 • مشکلات تنفسی

تحقیقات بیشتری برای درک کامل عملکرد روغنهای گیاهی در درمان دردها مورد نیاز است اما استفاده کردن از روغنهای گیاهی برای تسکین درد عارضه جانبی ندارد. اما همیشه برای استفاده از آنها از قبل با پزشک خود مشورت کنید.

روغنهای گیاهی که به کاهش درد به شما کمک می کنند :

لوندر – رز – برگاموت – گالتریا – نعناع فلفلی – رزماری – اوکالیپتوس – بابونه – مریم گلی – زنجبیل – میخک – علف لیمو – کندر

روغن لوندر یا اسطوخودوس برای درد

بر طبق تحقیقی که در سال 2013 انجام شده است، روغن لوندر به درمان درد در کودکان بعد از عمل لوزه کمک می کند. کودکانی که رایحه روغن لاوندر را بعد از جراحی استشمام کرده بودند توانستند دز کمتری از استامینوفون، یا تالینول را مصرف کنند. محققان در سال 2015 یافتند که روغن لوندر مسکن موثر و ضد التهاب است. وقتی در یک آزمایش خاص از روغن لوندر استفاده شد، شرکت کنندگان نسبت به کسانی که ترامادول مصرف می کردند درد کمتری را تجربه کردند. این نشان می دهد که لوندر می تواند در درمان هر نوع درد مرتبط با التهاب موثر باشد. 

در تحقیق دیگری که در مورد روغن اسطوخودوس یا لوندر انجام شد توانایی آن در کاهش درد در افراد مبتلا به میگرن مشاهده شد. نتایج نشان داد که بو کردن رایحه لوندر در کاهش دردهای میگرنی موثر است.

روغن رزماری برای کاهش درد

در تحقیقی که در سال 2015 بر روی موشها انجام شد مشخص شد که روغن رزماری به همراه داروهای ضد درد  خاصیت آرامبخشی برای تسکین درد دارد. در تحقیق صورت گرفته در سال 2007 افرادی که بعد از سکته قلبی درد شانه را تحمل می کردند و از روغن رزماری به مدت بیست دقیقه روزانه استفاده کرده بودند کاهش قابل توجهی را در دردهای این ناحیه تجربه کرده بودند. 

روغن بابونه ضد درد

محققان دریافته اند که روغن بابونه نیاز به مصرف مسکن را در افرادی که آرتروز دارند کاهش می دهد. افرادی که دارای سندروم تونل کارپال هستند بعد از چهار هفته استفاده از روغن بابونه کاهش شدیدی را در دردهای خود تجربه کرده اند . 

روغن اکالیپتوس جهت کاهش درد مفاصل

بسیاری از کرمها و پمادهایی که نیاز به تجویز پزشک ندارند از اکالیپتوس برای کاهش درد استفاده می کنند. در مطالعه ای که در سال 2021 بر روی حیوانات انجام شد مشخص شد که اکالیپتوس در دزهای 100، 200 و 400 میلی گرمی به ازای هر کیلو از وزن بدن تسکین دهنده بسیار موثری است. روغن اکالیپتوس جهت کاهش دردهای مفاصل کمک کننده خواهد بود.

روغن زنجبیل و کاهش درد مفاصل

روغن زنجبیل دارای خواص درمانی فراوانی است از جمله :

 • تسکین درد 
 • انسداد گیرنده های درد
 • کاهش التهاب
 •  ضد سرطان
 • تسکین سرفه 

روغن زنجبیل همانند روغن سیاهدانه، مسکن دردهای روماتیسمی و بهبود دهنده آرتروز و درد مفاصل است، همچنین باعث تحرک گردش خون در بدن می شود و شل کننده عروق خونی محیطی و محرک تعریق می باشد.

روغن میخک و روغن حنظل

روغن میخک برای درمان دندان درد و دردهای کلی بدن مفید است. روغن میخک مانند بیحسی موضعی عمل می کند. همچنین از روغن حنظل برای کاهش درد استفاده میکنند. گر دچار دندان درد شدید کافیست چند قطره از روغن حنظل را بر روی دندان بچکانید، همچنین از اسپری تأخیری گیاهی نیز می توانید استفاده نمایید.

روغن علف لیمو برای کاهش درد

در تحقیقی که در سال 2017 انجام شد مشخص شد افرادی که دارای روماتیسم مفصلی هستند با مصرف روغن علف لیمو در مدت 30 روز بین 50 تا 80 درصد از دردهایشان کم شده است. علف لیموی بومی استرالیا، میتواند سردرد و میگران را به دلیل داشتن ترکیبی به نان یوژنول که شبیه به آسپیرین است، کاهش دهد.  محققان در تحقیق صورت گرفته بر روی موشها دریافتند که روغن علف لیمو در جلوگیری از زخم معده، که یکی از علل شایع معده درد است، مفید می باشد. 

روغن کندر ضد درد

در تحقیقاتی که انجام شده شواهدی مبنی بر خواص روغن کندر که از دیرباز برای درمان درد و التهاب استفاده می شده پیدا شده است. کندر برای درمان آرتروز نیز مفید است که البته این مورد نیاز به آزمایشات انسانی بیشتری دارد.  

ترکیب روغن های گیاهی برای کاهش درد

محققان در تحقیقی که در سال 2012 انجام شد دریافتند که ترکیب روغنهای گیاهی در کاهش دردهای قاعدگی از نظر شدت و دوره آن موثر است. شرکت کنندگانی که از ترکیب کرم های لوندر، مریم گلی و مرزنجوش استفاده کرده بودند دردهای شکمی بسیار کمتری را تجربه کردند.  بر اساس مطالعه ای دیگر در سال 2013، ترکیب روغنهای گیاهی در کاهش درد و ناراحتی و خونریزی قاعدگی موثر بوده است. شرکت کنندگان در این مطالعه با ترکیبی از روغنهای دارچین، میخک، رز، و لوندر در روغن بادام شیرین ماساژ داده شده بودند. آنها هفت روز قبل از قاعدگی یک بار در روز ماساژ دریافت کرده بودند. 

در تحقیقی دیگر نشان داده شد که ترکیب روغنهای گیاهی در کاهش افسردگی در افراد مبتلا به سرطان موثر است. دست این افراد با روغن های برگاموت، لوندر، کندر در روغن بادام شیرین ماساژ داده شده بود. روغنهای گیاهی را میتوان استنشاق کرده یا به صورت موضعی در ترکیب با یک روغن پایه استعمال کرد.

چگونه  از روغن گیاهی برای تسکین درد استفاده کنیم  

قبل از استفاده از روغنهای گیاهی: 

آن را روی ناحیه کوچکی از پوست خود امتحان کنید. سه تا پنج قطره از روغن گیاهی را با یک قاشق غذاخوری روغن پایه ترکیب کنید. کمی از آن را روی پوست بازوی خود بمالید.  اگر بین 24 تا 48 ساعت بعد هیچ واکنش آلرژیکی نداشتید میتوانید از آن روغن استفاده کنید.

روغن را رقیق کنید 

برای روغن گیاهی مورد نظر خود از روغن پایه برای رقیق کردن استفاده کنید. استفاده نکردن از روغن رقیق شده ممکن است (در مواردی نادر) باعث حساسیت و التهاب پوست می شود.  

روغنهای پایه رایج عبارتند از : 

نارگیل – آووکادو – بادام شیرین – هسته زردآلو – کنجد – جوجوبا – هسته انگور

به طور کلی شما باید چند قطره از روغن گیاهی مورد نظر را استفاده کنید. دز آن ممکن است متفاوت باشد اما قاعده کلی آن است که ده قطره روغن گیاهی را با یک قاشق غذاخوری روغن پایه ترکیب کنید. 

چگونه ماساژ دهیم ؟

ماساژ دادن روغن گیاهی رقیق شده بر روی پوست به شل کردن عضلات و کاهش درد کمک می کند. میتوانید خودتان ماساژ دهید یا از یک ماساژور حرفه ای بخواهید با روغن گیاهی شما را ماساژ دهد.  فقط یادتان باشد که در ابتدا روغن گیاهی را رقیق کنید. 

استنشاق کردن

چند قطره روغن گیاهی مورد نظر خود را روی افشاننده بریزید و بخار آن را در اتاقی دربسته تنفس کنید. در این روش نیازی به روغن پایه نیست . اگر افشاننده ندارید از این روش استفاده کنید :

 1. کاسه ای را از آب داغ پر کنید
 2. چند قطره روغن به داخل آب بریزید
 3. روی کاسه خم شوید
 4. سر خود را با حوله بپوشانید
 5. بخار آن را تنفس کنید
 6. به مدت 10 دقیقه ادامه دهید

حمام داغ

میتوانید با روغنهای گیاهی حمام داغ بکنید. برای حل کردن روغنهای گیاهی ابتدا دز مناسبی از یک روغن گیاهی را با یک قاشق غذاخوری روغن پایه ترکیب کنید. اگر نمیخواهید حمامتان روغنی شود میتوانید روغن را به یک فنجان شیر اضافه کنید زیرا روغن با چربی شیر ترکیب می شود. نشستن در وان حمامی که داخل آن روغن گیاهی ریخته شده است باعث می شود روغن از طریق پوست وارد بدن تان شود. بخاری که از آب داغ بلند می شود به خواص آروماتراپی آن کمک می کند. از گرفتن حمام بسیار داغ خودداری کنید زیرا باعث ضعف یا سرگیجه می شود.  

نتیجه گیری :

اگر میخواهید از روغنهای گیاهی استفاده کنید ابتدا در مورد آنها تحقیق کنید. کتاب ها و وبسایت ها گزینه های خوبی برای شروع تحقیقات شماست. مهم است که نسبت به خواص و مضرات هر نوع روغن آگاهی داشته باشید.  

همچنین روغن را باید از یک برند معتبر تهیه کنید. سازمان جهانی غذا و دارو برای روغنهای گیاهی قانونی ندارد بنابراین هر تولید کننده ای از مواد خاص خود برای تهیه محصولاتش استفاده می کند. برخی از روغنهای گیاهی یا ترکیبات آنها دارای موادی هستند که باعث ایجاد عوارض جانبی شدید می شوند. 

حتما قبل از مصرف به این نکات توجه داشته باشید : 

 • قبل از مالیدن روغنها بر روی پوست آنها را رقیق کنید 
 • ابتدا روی قسمتی از پوست روغن را آزمایش کنید
 • از استعمال روغن بر روی نواحی حساس از جمله اطراف چشم یا نزدیک به زخمهای باز جلوگیری کنید.  
 • در صورت ناراحتی یا خارش مصرف آن را قطع کنید.

جهت خرید روغن های درد عضلانی میتوانید به دسته ” انواع روغن ضد درد عضلانی ” مراجعه کنید.

جهت مطالعه نسخه اصلی این مقاله به آدرس www.healthline.com مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *