پوست و مو

بهترین روغن های گیاهی برای مو

بهترین روغن های گیاهی برای مو

بهترین روغن های گیاهی برای مو

این مقاله از وب سایت healthline.com  توسط تیم ترجمه “ارگانیک شو” تهیه شده است و کاملا اختصاصی میباشد .

روغن های گیاهی طی فرایندهایی مانند تقطیر و تبخیر از گیاهان گرفته می شوند.  روغن های گیاهی بیشتر به دلیل رایحه معطری که دارند معروفند، همچنین دارای خواص شیمیایی قدرتمندی هستند که میتوانند برای سلامتی مفید باشند . روغن های گیاهی از دیرباز به دلیل تاثیرات مفید و اثرات جانبی پایین  در طب جایگزین، شرقی و همیوپاتی مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از خواصی که برخی روغنهای گیاهی دارند خاصیت آنها در تقویت سلامت مو است. روغنهای مختلف باعث افزایش رشد و درخشش موها می شوند .  

 روغن لوندر یا اسطوخودوس برای مو

روغن لوندر سرعت رشد مو را بالا می برد. محققان با علم بر اینکه روغن لوندر خواصی دارد که میتواند سرعت رشد سلولهای مو را افزایش و استرس را کاهش دهد، در تحقیقی بر روی موشها دریافته اند که این روغن سرعت رشد مو را در آنها افزایش میدهد. همچنین خواص  آنتی میکروبی و آنتی باکتریالی دارد که باعث افزایش سلامت پوست سر می شود. چند قطره روغن لوندر را با سه قاشق غذاخوری روغن پایه مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل آب شده مخلوط کنید و مستقیما به پوست سر بمالید. ده دقیقه صبر کنید و سپس شامپو بزنید و موهایتان را به شکل معمولی بشویید. میتوانید این کار را چند بار در هفته انجام دهید .

روغن نعنا فلفلی برای مو

روغن نعنافلفلی در اثر افزایش گردش خون در ناحیه استعمال شده حس سردی و مور مور شدن می دهد . این امر به افزایش رشد مو در فاز رویش موها کمک می کند. در تحقیقی مشخص شده است که روغن نعنافلفلی وقتی روی موشهای مالیده شود تعداد فولیکولهای مو، عمق فولکیلها، و رشد کلی آنها را افزایش می دهد . دو قطره روغن نعنافلفلی را با روغن پایه ترکیب کنید. آن را روی پوست سر ماساژ دهید و به مدت پنج دقیق بگذارید سپس با شامپو و نرم کننده بشویید.  

روغن رزماری برای مو

اگر میخواهید هم زمان ضخامت و رشد موهایتان را افزایش دهید، روغن رزماری انتخاب خوبی است زیرا توانایی افزایش تولید سلول را دارد . رزماری مانند ماینوکسیدیل  که یک محلول رایج برای افزایش رشد مو است، عمل می کند اما عارضه جانبی خارش پوست سر را ندارد . چند قطره روغن رز ماری را با روغن زیتون یا روغن نارگیل ترکیب کنید و روی پوست سر بمالید . حداقل به مدت 10 دقیقه باقی بگذارید و سپس با شامپو بشویید. برای گرفتن نتیجه بهتر هفته ای دو بار انجام دهید . 

روغن سدر و خواص آن برای مو

روغن سدر با متعادل کردن غده های تولید کننده چربی در کف سر، باعث افزایش رشد و کاهش ریزش مو می شود . همچنین خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد که میتواند بیماری های مختلف از جمله شوره سر و ریزش مو را درمان کند.  روغن سدر در ترکیب با لوندر و رزماری برای کاهش ریزش مو در افراد مبتلا به طاسی سکه ای موثر است. چند قطره روغن سدر را با دو قاشق غذاخوری روغن پایه به انتخاب خود ترکیب کنید. آن را روی پوست سر ماساژ دهید و به مدت ده دقیقه باقی بگذارید و سپس بشویید. ممکن است پیدا کردن این روغن در بازار سخت باشد اما میتوانید از فروشگاههای ارگانیک تهیه کنید .

درمان شوره سر با روغن علف لیمو 

شوره یکی از مشکلات رایج مو است و داشتن پوست سر سالم و بدون شوره اهمیت زیادی دارد . روغن علف لیمو در درمان شوره سر مفید است و به شکل چشمگیری در اثر یک هفته مصرف کردن باعث کاهش آن می شود . روغن علف لیمو در صورتی که هر روز استفاده شود تاثیر بیشتری دارد . چند قطره از این روغن را با شامپو یا مرطوب کننده خود ترکیب کرده و آن را روی پوست سر ماساژ دهید .  

روغن آویشن و خواص آن برای موی سر

روغن آویشن باعث رشد مو و تحریک پوست سر و جلوگیری از ریزش مو می شود . روغن آویشن مانند روغن سدر  در درمان طاسی سکه ای مفید است. روغن آویشن در میان روغنهای دیگر بسیار قویتر است. تنها دو قطره از آن را در دو قاشق غذاخوری روغن پایه ریخته و روی پوست کف سر بمالید. به مدت ده دقیقه روغن را باقی بگذارید و سپس بشویید .

روغن مریم گلی و تاثیر بی نظیر آن در رشد مو

مریم گلی دارای لینالیل استات است که  باعث می شود مانند روغن لوندر در افزایش رشد مو بسیار موثر  عمل کند . همچنین قدرت مو را افزایش داده و رشد آن را بالا می برد و دیگر مو به راحتی نمی شکند .  سه قاشق روغن مریم گلی را با مرطوب کننده مورد علاقه خود مخلوط کرده یک قاشق غذاخوری روغن پایه به آن اضافه کنید. اگر آن را روزانه استفاده می کنید بعد از دو دقیقه سر خود را بشویید. اگر یک یا دوبار در هفته استفاده می کنید به مدت ده دقیقه روی سرتان بگذارید.

روغن درخت چای برای رشد مجدد مو

روغن درخت چای در پاک کردن پوست کف سر مفید بود و خواص آنتی باکتریایی و آنتی میکروبی دارد . وقتی روی سر مالیده شود، در باز شدن فولیکولهای مو و افزایش رشد آن کمک می کند .   روغن درخت چای با غلظتهای مختلفی در بازار وجود دارد بنابراین باید دستورالعمل سازنده آن را دنبال کنید. برخی بسیار غلیظ هستند و برخی در کرم یا روغن دیگری مخلوطند .  در تحقیقی در سال 2013 مشخص شده که ترکیب روغن درخت چای و ماینوکسیدیل موثرتر از ماینوکسیدیل تنها است و به تقویت رشد مو کمک می کند . البته تحقیقات بیشتری در مورد استفاده ی به تنهایی از روغن درخت چای نیاز است . روغن درخت چای معمولا در محصولات ضد شوره سر استفاده می شود.  شما میتوانید ده قطره روغن درخت چای را با شامپو یا نرم کننده خود ترکیب کرده و روزانه استفاده کنید .  یا اینکه سه قطره روغن درخت چای را با دو قاشق غذاخوری روغن پایه ترکیب کرده و به مدت 15 دقیقه روی پوست خود بگذارید و سپس بشویید. 

روغن  دم اسب

روغن دم اسب یک عصاره ی روغنی است. این روغن دارای سیلیکا است که باعث افزایش سرعت رشد مو شده و تاثیر زیادی در کاهش شوره سر دارد . با آنکه تحقیقات به طور خاص خواص روغن دم اسب را ارزیابی نکرده است در تحقیقی که در سال 2015 انجام شده مشخص شده است که کپسولهای خوراکی حاوی این روغن باعث افزایش رشد و تقویت مو در زنانی می شود که موهای نازکی دارند . این روغن همچنین خاصیت پوشانندگی دارد زیرا شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این روغن جریان خون را در پوست کف سر افزایش داده و خاصیتی مانند قرهیای دهانی دارد .  

نتیجه گیری :

تنها افراد بزرگسال باید از این روغن برای موهایشان استفاده کنند. اگر فکر می کنید روغن های گیاهی برای فرزندتان موثر است، ابتدا از پزشک آنها سوال کنید. برای اینکه ببینید به روغن گیاهه حساس هستید یا نه، حتما مقدار کمی از آن را روی پوسستان امتحان کنید. 

روغن های گیاهی به شما در تقویت سلامت مو کمک کرده و عوارض جانبی هم ندارند و مقرون به صرفه می باشند. همچنین مصرف کردن آنها ساده است. برای برخی افراد ترکیب کردن مقداری از این روغن با روغی پایه به طور منظم، باعث افزایش رشد مو، قدرت و درخشش آن می شود. 

جهت خرید روغن های مو میتوانید به دسته ” بهترین روغن های گیاهی برای مو ” مراجعه کنید.

جهت مطالعه نسخه اصلی این مقاله به آدرس www.healthline.com مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *